Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Czekolada – czy jest na nią miejsce w codziennym jadłospisie?

czekolada

Czekolada jest przyczyną otyłości, próchnicy i wielu innych chorób – takie przekonania mamy w głowie kiedy myślimy o czekoladzie jako o elemencie codziennej diety. Oczywiście jest w tym ziarenko prawdy – czekolada mleczna, biała, z dodatkami typu ciasteczka, chrupki i inne kolorowe drażetki jedzona w nadmiarze może powodować powyższe problemy. Jednak czy istnieją dowody na to że musimy w 100 procentach z niej zrezygnować? Czy konieczne jest odmawianie sobie przyjemności zjedzenia ulubionej czekolady do popołudniowej kawy? Czy może dobrej jakości czekolada jedzona z umiarem może przynieść korzyści zdrowotne i nawet jest w stanie poprawić nam nastrój? Zapraszam Cię do lektury artykułu i zapoznania się z tematem ‘’zakazanej czekolady’’. Być może dowiesz się czegoś nowego i czekolada wcale nie będzie już dla Ciebie całkowicie niedostępna. 😉

Czym jest czekolada?

Prawdziwa, dobrej jakości czekolada w swoim składzie powinna zawierać przede wszystkim ziarno kakaowca (w postaci miazgi kakaowej), tłuszcz kakaowy i cukier. Wersja mleczna zostaje najczęściej wzbogacona o mleko odtłuszczone i serwatkę w proszku natomiast ‘’czekolada’’ biała to wyrób otrzymywany poprzez połączenie tłuszczu, mleka i cukru – widzimy już, że z prawdziwą czekoladą nie ma nic wspólnego. 😉 Dodatkowo czekoladę często wzbogaca się w dodatki takie jak orzechy, suszone i liofilizowane owoce, ciasteczka, krakersy, różnego rodzaju masy, kremy i musy. To od Ciebie zależy jaką wersję wybierzesz – oczywiście mleczna, biała i z dodatkami będzie najbardziej smakowita i jednocześnie najmniej korzystna dla naszego zdrowia. Wybierając czekoladę staraj się robić to mądrze – na co dzień stawiaj na wersję gorzką bądź deserową a ‘’słodkie ulepki’’ zostaw raczej na specjalne okazje. 😉

Jakie są rodzaje czekolady?

Istnieje kilka rodzajów czekolady. Różnią się one głównie zawartością masy kakaowej i w zależności od tego będą produktem, który mniej lub bardziej sprzyja naszemu zdrowiu. Wybierając czekoladę dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład – jeśli masa kakaowa jest na pierwszym miejscu w składzie to mamy pewność, że kupujemy produkt dobrej jakości i jedząc ją jako deser możemy przy okazji wzbogacić naszą dietę w cenne składniki odżywcze wspierające między innymi nasz układ nerwowy i mózg. Wyróżniamy:

Czekoladę gorzką zawiera przynajmniej 70% masy kakaowej, tłuszcz kakaowy oraz cukier. Jej smak jest intensywny, nieco gorzkawy i nasila się wraz ze wzrostem zawartości kakao w produkcie. To właśnie ten rodzaj czekolady jest uznawany za najbardziej wartościowy pod względem odżywczym. Czekolada gorzka jest źródłem wielu składników mineralnych takich jak np. magnez, potas, żelazo, cynk, selen oraz fosfor. Dodatkowo jest źródłem flawonoidów – związków mających działanie przeciwutleniające; zapobiegające powstawaniu w organizmie wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie.

Czekoladę deserową czekolada gorzka i deserowa różnią się zawartością miazgi kakaowej. Wersja deserowa powinna zawierać od 30 – 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i ewentualne dodatki smakowe. Jej smak jest delikatniejszy niż gorzkiej czekolady, z tego powodu częściej sięgamy po nią idąc na zakupy.

Czekoladę mlecznąw przypadku czekolad mlecznych zawartość miazgi kakaowej waha się w granicach 20 – 30% i z tego powodu jest uwielbiana przez większość dorosłych oraz dzieci – jest słodka, ma ‘’pełny’’ mleczny smak i uwielbia ją praktycznie każdy fan słodkości. Z tego też powodu łatwo z nią przesadzić. 😉

Czekoladę białąa raczej wyrób czekoladopodobny bo z prawdziwą czekoladą nie ma nic wspólnego. 😉 Jest bardzo, baaardzo słodka i ‘’kremowa’’, natychmiastowo rozpływa się w ustach. Czekolada biała nie zawiera miazgi kakaowej a jedynie tłuszcz kakaowy, mleko i cukier. Z tego powodu należy jeść ją okazjonalnie, zawiera najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych i nie będzie niosła żadnych korzyści dla naszego zdrowia; w przeciwieństwie do czekolady gorzkiej, która jest bogata w wiele składników odżywczych i może być miłym urozmaiceniem codziennej, zbilansowanej diety.

Korzyści z jedzenia czekolady

Czekolada wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, oczywiście mowa tutaj o tej gorzkiej, najlepiej aby zawartość kakao wynosiła powyżej 60%. Przykładowe korzyści zdrowotne, które może przynieść nam ten uwielbiany przez wielu smakołyk:

  • doda pozytywnej energii, jedzona z umiarem może łagodzić stres i korzystnie wpływać na nastrój – wie to prawie każdy – po czekoladzie poprawia się humor, nie tylko dlatego, że jemy ulubioną słodycz – czekolada bogata jest w tryptofan (niezbędny aminokwas), który pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Ponadto czekolada sprawia, że w organizmie produkowane są endorfiny, tzw. hormony szczęścia. To co? Może po kosteczce gorzkiej czekolady dla dobrego samopoczucia? 😉 brzmi dobrze?
  • wspomaga pracę mózgu, może mieć działanie neuroprotekcyjne – czekolada zawiera kofeinę, która działa pobudzająco na nasz organizm i jednocześnie może pomóc nam się skupić. Ponadto wykazano działanie neuroprotekcyjne czekolady – jest ona źródłem resweratolu (silnego przeciwutleniacza) który może przyczyniać się do opóźnienia powstawania choroby Alzheimera.
  • wzmacnia układ krążeniowy oraz obniża ‘’zły’’ cholesterol – badania pokazały, że u osób, które jadły dobrej jakości, gorzką czekoladę podniósł się poziom ‘’dobrego’’ cholesterolu HDL a obniżył poziom ‘’złego’’ – LDL. Ma to związek z występującymi w czekoladzie fitosterolami, które ograniczają wchłanianie cholesterolu w jelicie. Ponadto zawarte w czekoladzie kakao może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i wzmacniać naczynia krwionośne z uwagi na wysoką zawartość magnezu.

Z czekoladą nie należy jednak przesadzić, jej prozdrowotne właściwości owszem występują, jednak co za dużo to nie zdrowo i tyczy się to wszystkich produktów – również tych wysoko odżywczych i przyjętych za zdrowe oraz ‘’dozwolone’’ na diecie. Spożywając ją z umiarem możemy na tym skorzystać – jedz czekoladę na zdrowie, z zachowaniem zdroworozsądkowego podejścia.

Przepisy „fit” z czekoladą

Czekolada jest wykorzystywana głównie do słodkich wypieków – ciast, ciasteczek, tortów i innych deserów – najróżniejszych – tych bardziej i mniej ‘’zdrowych’’. A co powiedziałabyś na słodki, pyszny deser, który dodatkowo będzie wnosił do Twojego organizmu wiele dobrego? Jesteś chętna? Zatem rzuć okiem na poniższe propozycje i przygotuj którąś z nich, gwarantuję, że się nie zawiedziesz, wręcz przeciwnie!

MUS CZEKOLADOWY ‘’FIT’’ A’LA NUTELLA

Potrzebujesz:

  • 2 kostki gorzkiej czekolady (8g)
  • 2 łyżeczki kakao w proszku (8g)
  • ½ dojrzałego awokado (70g)
  • małego, dojrzałego banana (80g)
  • garść ulubionych owoców, np. malin, borówek, truskawek (50g)
  • łyżka posiekanych orzechów (np. laskowych) (8g)

Przygotowanie:

W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę. Banana obierz ze skórki i pokrój w plasterki. Awokado obierz, usuń pestkę, pokrój w kostkę. Do kielicha blendera włóż wszystkie składniki poza owocami i orzechami, zblenduj na gładki mus. Przełóż do kubeczka/miseczki, posyp owocami i posiekanymi orzechami.

Podsumowanie

Czekolada jest produktem który może zdziałać dla naszego organizmu wiele dobrego. Jedzona z umiarem wcale nie będzie przyczyną nadwagi, cukrzycy, próchnicy, problemów z cholesterolem i wielu innych… Liczy się umiar, we wszystkim; nie tylko w jedzeniu czekolady. 😉 Pamiętaj o tym zaczynając swoją przygodę ze zdrowym trybem życie i nie ograniczaj się rezygnując z ulubionych smakołyków. Wszystko jest dla ludzi i Ty również możesz pozwolić sobie na odrobinę przyjemności! Zdroworozsądkowe podejście to klucz do sukcesu. Powodzenia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *