Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Pierwsza wizyta

Dowiedz się więcej o pierwszej wizycie

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka to pierwszy krok do zmiany sposobu żywienia, niezależnie od tego jaki masz cel. Czy chcesz schudnąć, poprawić zdrowie czy też zwiększyć masę mięśniową. Powodów do przyjścia do gabinetu dietetyka jest tyle ile osób pojawia się w gabinecie.
Poniżej opowiem jak wygląda pierwsza wizyta w moim gabinecie. Pamiętaj, że każdy dietetyk pracuje nieco inaczej, więc u innych dietetyków mogą te wizyty się różnić.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka w gabinecie? Zapoznaj się ze szczegółami.

Wcześniejsze przygotowanie ułatwi Ci przekazanie wszystkich ważnych informacji. Na wizycie pacjenci często się stresują i zapominają wielu rzeczy. A im więcej ja wiem tym bardziej dokładnie dostosuje plan żywieniowy pod konkretnego pacjenta.

1. Umów się na wizytę

Pamiętaj, aby przed przyjściem do gabinetu umówić się na konkretny termin. Najczęściej tak z marszu wizyta się nie odbędzie, bo dietetyk nie będzie mieć czasu na nią w danym dniu, aby więc zaoszczędzić czas zadzwoń (531 900 710), napisz maila (kontakt@prozdrawiam.pl) lub umów się poprzez rezerwację online.

2. Wykonaj podstawowe badania

Warto mieć ze sobą wyniki następujących badań:

 • morfologia,
 • ob,
 • TSH,
 • glukoza na czczo,
 • insulina na czczo,
 • profil lipidowy
 • a także badanie moczu.

Jeśli chorujesz to mogę również poprosić o dodatkowe badania.
Wyniki te są kluczowym elementem do oceny stanu zdrowia. Na tej podstawie można ocenić, czy organizm funkcjonuje prawidłowo. A także to wstępny obraz do tego jaką dietę powinnam ułożyć, aby idealnie dopasować ją do organizmu.

Np. jeśli wyniki nie są prawidłowe, można starać się zbilansować tak dietę by starać się podreperować zdrowie dietę – jeśli jest taka możliwość.

Jeśli masz wyniki z maksymalnie z 3-4 miesięcy to nie musisz wykonywać nowych, te są całkowicie aktualne.

3. Przygotuj listę przyjmowanych leków i suplementów

Jeśli bierzesz jakieś leki lub suplementy koniecznie mi o tym powiedz! Najlepiej spisz na kartce przed wizytą. Czasami leki wchodzą w interakcje z pożywieniem, wtedy dostaniesz ode mnie taką informację, czego warto unikać, a ja uwzględnię to w diecie. Ponadto, jeśli chodzi o suplementację często jest nadmiernie stosowana bez większego uzasadnienia lub odwrotnie czasami zachodzi również potrzeba suplementowania czegoś w diecie.

4. Przygotuj się na rozmowę o zdrowiu i codziennym odżywianiu

Postaraj podczas wizyty odpowiedzieć na wszystkie pytania, ułatwi to ułożenie najbardziej indywidualnej diety dla Ciebie. Będę pytać m. in. o:

 • czy masz jakieś alergie lub nietolerancje,
 • czy chorujesz na coś przewlekle,
 • czy członkowie rodziny chorują lub chorowali na choroby dietozależne,
 • jak często się wypróżniasz,
 • jak długo śpisz,
 • jak wygląda aktywność fizyczna,
 • ile jesz posiłków w ciągu dnia,
 • ile pijesz kawy,
 • jakich potraw nie lubisz,
 • bez jakich potraw nie wyobrażasz sobie jadłospisu,
 • ile chciał/a ważyć.

5. Przygotuj 2-3 dniowy dzienniczek żywieniowy

Przez 2-3 dni zapisz wszystko co zjadłaś/zjadłeś, w jakich ilościach i o której godzinie.
Ułatwi to mi ocenę Twoich nawyków żywieniowych. I jest dobrym punktem wyjścia do rozmowy o Twoim codziennym jedzeniu.
Dla ułatwienia możesz skorzystać z przygotowanego przeze mnie dzienniczka żywieniowego. Pobierzesz go poniżej.

6. Przygotuj się do analizy składu ciała

 • przed wizytą ostatni posiłek zjedz około 2h wcześniej
 • miej opróżniony pęcherz
 • nie pij alkoholu 12h przed wizytą
 • niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny w dniu badania
 • pomiar odbywa się najczęściej w bieliźnie bez skarpetek

Analiza składu ciała nie jest wykonywana:

 • u kobiet w ciąży
 • u osób z rozrusznikiem serca, wszczepionymi innymi metalowymi urządzeniami
 • u osób z epilepsją

Analiza składu ciała odbywa się w bieliźnie bez skarpetek, jest to szybkie badanie (1-2 minuty) i jest całkowicie bezbolesne.  

Po analizie składu ciała zmierzę również obwody ciała.

7. Zarezerwuj czas

Wizyta u dietetyka jest ciut dłuższa niż wizyta u lekarza. Zajmuję około godziny czasu. Zarezerwuj tyle w dniu wizyty, żeby nie stresować się i nie patrzeć nerwowo na zegarek. Jeśli na wizytę przychodzisz z partnerem/partnerką i razem chcecie stosować dietę wtedy miej około 2 godzin czasu.

Co mnie czeka na pierwszej wizycie w gabinecie?

Jak już dotrzesz do gabinetu będziemy rozmawiać o wszystkim co napisałam powyżej. Ponadto, porozmawiamy o celach jakie chcesz osiągnąć, o motywacji.

Pokażę Ci dwie formy współpracy – współpraca z dzienniczkiem żywieniowym lub współpraca z jadłospisem, które mam do pracy z pacjentami. Pokaże Ci wydrukowane przykłady i razem zastanowimy się, która forma będzie dla Ciebie najwygodniejsza w codziennym stosowaniu.

Dostaniesz ode mnie również segregator stworzony specjalnie dla moich pacjentów. Jest to miejsce, gdzie znajduje się mnóstwo zakładek, które motywują, edukują, a także porządkują wszystkie materiały, które daje na wizytach.  Bardzo długo nad nim pracowałam, aby był jak najbardziej funkcjonalny i ładny.

To o czym warto również pamiętać, jestem od tego aby pomóc a nie oceniać. Też jestem człowiekiem, też mam gorsze chwile i pewnie tak jak Ty lubię wino i lody i to również nic złego 😊  Jeśli będziesz miał/a ochotę takie produkty pojawią się też w planie żywieniowym.

Nie bój się mówić szczerze. Im bardziej szczera rozmowa tym łatwiejszy jest kontakt między nami i łatwiej się nam pracuje. To najważniejsza zasada w moim gabinecie: szczerość.

Między wizytami jestem do kontaktu, możesz do mnie napisać, zadzwonić i chętnie odpowiem Ci na nurtujące pytania. Pamiętaj: nie dzwoń po godz. 20.00 i nie w weekend 😊 W pierwszych tygodniach diety większa ilość pytań jest całkowicie normalna, więc staram się być zawsze kiedy mnie potrzebujesz.

Kiedy dostanę dietę?

Plan żywieniowy wysyłam na maila po około tygodniu. Na wizycie dokładnie dowiesz się kiedy możesz spodziewać się diety.

Kiedy kolejna wizyta i jak ona wygląda?

Kolejna wizyta jest po tygodniu lub po dwóch. Jest już znacznie krótsza bo 15-30 minut. Na każdej wizycie kontrolnej omawiamy minione tygodnie, wszystkie założone cele weryfikujemy, rozmawiamy o jadłospisie co smakowało, co nie. Zawsze jest również analiza składu ciała i daje materiały edukacyjne o których oczywiście rozmawiamy.

Wychodzę z założenia, że im więcej wiesz o jedzeniu tym łatwiej będzie Ci wybierać dobre decyzje kiedy zakończymy naszą współpracę.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu swojej diety to zapraszam do współpracy w gabinecie lub online.