Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Tkanka tłuszczowa – nasz przeciwnik czy sprzymierzeniec?

tkanka tłuszczowa kobiety w jeansach

Tkanka tłuszczowa jest magazynem tłuszczu oraz narządem wydzielania wewnętrznego. Jest rozproszona po całym ciele człowieka… Większość z nas postrzega tkankę tłuszczową jako coś złego, niepożądanego… Jesteśmy na wiecznej diecie, dążymy do redukcji masy ciała bo chcemy zachować je w zdrowiu… Czy nie jesteśmy czasami w błędzie? Czy tak naprawdę zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś w czym tak właściwie pomaga nam tłuszcz? 😉 Czy go potrzebujemy? No bo przecież musiał on się skądś wziąć; ewolucyjnie powstał nie bez powodu i niewątpliwie jest nieodłącznym elementem dzięki któremu nasz organizm funkcjonuje prawidłowo! Zapraszam Cię do lektury artykułu i zapoznania się z tematem tkanki tłuszczowej. Postaram się pokazać Ci, że nie jest ona wcale taka zła jak czasami ją postrzegamy, wręcz przeciwnie – potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania bardziej niż by się nam wydawało.

Po co człowiekowi tkanka tłuszczowa?

Tkanka tłuszczowa w organizmie człowieka pewni wiele ważnych funkcji i nie możemy postrzegać jej tylko jako ‘’oponki’’ na brzuchu ;). Tkanka tłuszczowa w organizmie:

  • stanowi ochronę przed zimnem (dzięki niej nasz organizm lepiej znosi niekorzystne warunki środowiska),
  • jest formą zapasu energii (w sytuacjach niedoborów potrzebne substancje są pobierane przez organizm z tkanki tłuszczowej),
  • tłuszcz jest niezbędny do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi wszystkich naszych narządów wewnętrznych,
  • wydziela aktywne biologicznie hormony (adipokiny, jednym z nich jest leptyna czyli hormon sytości).

Właściwy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie

Ilość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej różnią się u kobiet i mężczyzn. U kobiet najwięcej tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach klatki piersiowej, bioder, ud i pośladków. Jest to między innymi wynik ewolucji. Kobieta jest przystosowana do magazynowania energii potrzebnej do urodzenia i wykarmienia dzieci. U mężczyzn tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach brzucha. Obecnie przyjmuje się, że odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej u mężczyzn (w wieku 20 – 39 lat) wynosi 8 – 21% natomiast u kobiet w tym samym wieku te liczby są już wyższe i wynoszą 21 – 33%. Należy zaznaczyć, że optymalna zawartość tkanki tłuszczowej zmienia się wraz z wiekiem.

Co robić aby poziom tkanki tłuszczowej w organizmie był odpowiedni?

Otyłość w obecnym czasach definiowana jest jako choroba cywilizacyjna… Odsetek osób otyłych z roku na rok rośnie i jest to związane z wieloma powikłaniami i pogorszeniem jakości życia oraz niższym średnim wiekiem umieralności w społeczeństwie. Dostęp do szybkiego jedzenia, gotowych dań i różnego rodzaju przekąsek jest coraz większy a praca ludzi coraz bardziej zautomatyzowana w związku z czym człowiek stał się bardziej leniwy i podatny na rozwój otyłości. Z tego powodu powinniśmy zadać sobie pytanie – co zrobić, aby zapobiegać rozwojowi otyłości już na początku?

  • po pierwsze – powinniśmy unikać powszechnych błędów żywieniowych – pomijanie posiłków i późniejsze wpychanie w siebie tony kalorii, jedzenie kilku przekąsek zamiast porządnego posiłku, hektolitry wypijanych słodzonych napojów bądź też alkoholu… Te i wiele innych czynności są nawykami które niewątpliwie przyczyniają się do rozwoju otyłości i chorób z nią związanych…
  • po drugie – zadbajmy o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą zarówno w białko, tłuszcze jak i węglowodany. Dla przykładu – często jest tak, że chcemy odżywiać się zdrowo więc przechodzimy na dietę – ryby są zdrowe, orzechy są zdrowe, jaja są zdrowe, awokado jest zdrowe – dzięki temu nasza dieta składa się głównie z tłuszczu który jest nośnikiem smaku (dzięki czemu będzie nam smakować) ale jednocześnie jest też najbardziej kalorycznym makroskładnikiem przez co możemy przytyć z uwagi na ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii (mimo, iż na pozór nasza dieta będzie składać się z samych zdrowych i wartościowych produktów).
  • po trzecie – dbajmy o odpowiednie nawodnienie. Większość z nas nie wypija odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (chodzi głównie o wodę) przez co automatycznie możemy zjeść więcej bo wydaje nam się, że odczuwamy głód tymczasem, tak naprawdę odczuwając pragnienie.
tkanka tłuszczowa a otyłość u kobiet

Tkanka tłuszczowa trzewna

Tkanką tłuszczową trzewną (inaczej wiscelarną) określamy tłuszcz okalający nasze narządy wewnętrzne. To właśnie ten rodzaj tkanki tłuszczowej który ma je chronić i amortyzować ewentualne upadki czy uciski. Możemy zatem wnioskować, że jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu… I właśnie tak jest. Niestety może stać się on również niebezpieczny, szczególnie w dużym nadmiarze… Należy pamiętać, że jego wysoki poziom, bezpośrednio skorelowany z poziomem tkanki tłuszczowej znajdującej się na zewnątrz ciała jest bardzo niebezpieczny i może być przyczyną rozwoju wielu chorób takich jak choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, insulino oporność czy stłuszczenie wątroby. Z tego właśnie powodu powinniśmy  szczególnie zadbać o odpowiednią dietę, która jest bezpośrednio skorelowana ze wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej.

Korzyści z redukcji nadmiernej masy ciała, czyli dlaczego nie warto być otyłym

Redukcja masy ciała (zwłaszcza trzewnej tkanki tłuszczowej) przynosi znaczne korzyści i może doprowadzić do znacznej poprawy jakości życia. Udowodniono, że redukcja nadmiernej masy ciała o 10 kg może przyczynić się do

  • zmniejszenia ryzyka śmierci,
  • zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór wykazujący związek z otyłością,
  • poprawy profilu lipidowego (obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów a wzrost poziomu dobrego cholesterolu HDL),
  • zmniejszenia lub całkowitego zniesienia proteinurii (białkomoczu),
  • poprawienia funkcjonowania układu oddechowego (zmniejszenia bezdechu sennego),
  • zmniejszenia glikemii na czczo,

Złe postrzeganie redukcji masy ciała i ograniczania tłuszczy

Co przychodzi nam na myśl kiedy myślimy: szybka redukcja masy ciała?

Czy jako pierwsze zapala się lampka – nie jem tłustego, muszę ograniczyć tłuszcz do minimum? Najczęściej właśnie tak jest! Szczególnie u kobiet, które rozpoczynają swoją przygodę ze zrzucaniem zbędnych kilogramów. Myślą sobie – przecież wystarczy że nie będę jadła nic tłustego, wprowadzę do diety nabiał w wersji light, potrawy usmażę na wodzie, orzechy schowam w najgłębsze zakamarki spiżarni, z mięsa będę jeść tylko pierś z kurczaka i indyka a chleb posmaruje jogurtem… najlepiej 0%… Nic bardziej mylnego! Czy wyobrażasz sobie ile cennych składników i substancji odżywczych nie dostarczasz do organizmu ograniczając tłuszcz do minimum?

Owszem, tłuszcz jest najbardziej kalorycznym ale i najcenniejszym oraz najbardziej odżywczym makroskładnikiem który poza kaloriami niesie za sobą wiele wartości odżywczych (oczywiście mówimy tutaj o zdrowych tłuszczach z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega 3 i 6 a nie o tłuszczach nasyconych czy tłuszczach trans występujących np. w utwardzanych margarynach)… Z tego właśnie powodu nie można ograniczać spożycia tłuszczy do minimum.

Ograniczanie tłuszczu i restrykcyjna dieta pełna ograniczeń może również wpłynąć niekorzystnie na postrzeganie siebie… Szczególnie kobiety są podatne na rozwój różnego rodzaju zaburzeń odżywiania. Jednym z nich może być anoreksja w przebiegu której często dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej do minimum co jest szczególnie niebezpieczne u kobiet.

W przebiegu anoreksji często obserwuje się powikłania związane z chorobą i jednoczesnym ograniczeniem tłuszczy w diecie takie jak:

  • wtórny brak miesiączki,
  • niepłodność,
  • wypadanie włosów,
  • suchość i bladość skóry,
  • niekorzystne zmiany w morfologii krwi obwodowej,
  • zanik tkanki mózgowej,
  • brak koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • agresja,
  • skłonność do depresji i zachowań samobójczych,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • zaparcia.

… Te i inne objawy występujące w anoreksji są efektem nadmiernej redukcji masy ciała związanej z utratą większości tkanki tłuszczowej. Z tego i wielu innych powodów warto włączać do swojej diety zdrowe źródła tłuszczy w odpowiednich ilościach… Aby nasza dieta była jak najbardziej odżywcza i zbilansowana sięgaj po dobrej jakości oleje roślinne, oliwy z oliwek, awokado, orzechy, ryby, awokado, pestki oraz nasiona – Twoja dieta będzie nie tylko smaczniejsza ale również zdrowsza a ty będziesz czuła się o niebo lepiej! Daję Ci słowo! 😉

Podsumowanie

Podsumowując, tkanka tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jej nadmiar jak i niedobór jest niekorzystny dla zdrowia człowieka. Należy pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i to jakie jest nasze zapotrzebowanie na tłuszcz zależy od wielu czynników,takich jak wiek, płeć czy poziom aktywności fizycznej. Niemniej jednak powinniśmy zadbać o to, aby poziom naszej tkanki tłuszczowej w organizmie był odpowiedni. Możemy zrobić to dbając o podstawy jakimi są m. in. ruch, nawodnienie i odpowiednia dieta – te kilka elementów pomoże nam zachować nasz organizm w dobrej formie a poziom tkanki tłuszczowej na odpowiednim poziomie. Powodzenia!

Zainteresował Cię ten artykuł?

Abyś nie przegapił kolejnej porcji wiedzy ode mnie, zapraszam Cię serdecznie do zapisu do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *