Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Najczęstsze dietetyczne mity

popularne dietetyczne mity

Mity żywieniowe są powszechnie powielane w społeczeństwie. Większość ludzi spotyka się z nimi na co dzień. Osoby mające bardziej fachową wiedzę potrafią odróżnić mit od prawdy. Co jednak z osobami które nie do końca wiedzą w co wierzyć a w co nie? Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu i do zapoznania się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi żywienia którymi raczej nie warto zaprzątać sobie głowy.

Jem mało i nie chudnę

Jak to w ogóle możliwe ? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Otóż odpowiedź jest prosta – możesz jeść mało i nie chudnąć, ba możesz nawet tyć. 😉 Wszystko przez to, że najprawdopodobniej spożywasz produkty gęsto kaloryczne które w mniejszej objętości mają sporo kalorii. Przykładowo, staraj się zwrócić uwagę na jakiej ilości oleju smażysz. Czy jest to łyżeczka, łyżka a może jeszcze więcej? Czy podczas przygotowania posiłków często próbujesz potraw a następnie jesz swoją porcją wliczając tylko to co ‘’powinnaś’’ zjeść.😉 A może w pracy macie zwyczaj jedzenia ciastka do kawy, które również nie jest wliczane przez ciebie w jadłospis? A może do obiadu kupujesz surówkę z majonezem i również umyka to twojej uwadze. Takich sytuacji może być naprawdę wiele, przeanalizuj swoją codzienność, rutynę i zwyczaje a na pewno zauważysz jakąś zależność przez którą ciężko jest ci schudnąć 😊 Pamiętaj! Od powietrza nie tyjemy.

Jem zdrowo i nie chudnę

Podobny do powyższego jednak nieco inny mit. Osoby, które zaczynają jeść zdrowo często są przekonane, że zdrowe jedzenie wcale nie tuczy i można go jeść do woli. Nic bardziej mylnego! Zarówno ‘’zdrowe’’ jak i ‘’niezdrowe’’ jedzenie ma kalorie, często to zdrowsze ma ich nawet więcej.😉 Przykładowo łyżka uwielbianej przez większość nutelli to około 80 kcal, a masło orzechowe w takiej łyżce ma już 95 kcal. Uważaj na to, co i w jakich ilościach spożywasz. Nie wszystko co zdrowe możemy wcinać bez umiaru.

Nie można nic jeść po 18 bo automatycznie przytyjesz

Jest to mit, który obecnie powoli traci na popularności. Czasami jednak nadal spotyka się osoby, które w niego wierzą. Niejedzenie po 18 nie ma sensu, no chyba że kładziesz się spać o 20. Dla osoby, która chodzi spać o 1-2 w nocy zjedzenie ostatniego posiłku o 18 byłoby katorgą, gdyż przed pójściem spać na pewno odczuwałaby głód! Dostosuj swoje posiłki do trybu życia, zadbaj aby kolacja była zjedzona ok. 2-3 godziny przed pójściem spać i była w miarę lekkostrawna. Jedz jak Ci wygodnie a nie tak jak nakazuje popularny mit. Jeśli chodzisz spać szybko i ostatni posiłek o 18 jest dla ciebie wygodny zjedz go o 18. Jeśli nie, zjedz go później! Bądź elastyczna i nie pozwól aby dieta zawładnęła twoim życiem.

Owoce tylko do 12, inaczej cukier w nich zawarty zgromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej

Otóż nie, cukier zjedzony o 12 to ten sam cukier który zjemy o 18, nie ma w tym żadnej magii.

Z drugiej strony istnieje przekonanie, że owoce w ogóle nie mają kalorii, są zdrowe i możemy jeść je bez ograniczeń.

Nie do końca, owoce tak jak słodycze czy uwielbiane przez większość fast foody mają kalorie. Jak najbardziej jest na nie miejsce w naszej diecie, są bogactwem witamin, zawierają także sporo wody. Powinniśmy jednak dawkować sobie ich spożycie. Wszystko w granicach rozsądku – nie rzucajmy się od razu na cały koszyczek truskawek czy kiść bananów.

5 posiłków dziennie wspomaga odchudzanie

Jeśli taki system jest dla ciebie wygodny oczywiście możesz jeść 5 posiłków dziennie jednak nie oczekuj, że to magicznie przyspieszy twój metabolizm i sprawi że schudniesz 😉. System 5-ciu posiłków często wprowadzają osoby których kaloryczność w ciągu dnia jest wysoka lub osoby, które po prostu lubią spożywać małe porcje aby ‘’rozłożyć’’  bardziej kalorie i nie czuć się objedzonym. Natomiast jeśli przykładowo masz do spożycia 1800 kcal i lubisz najeść się raz a porządnie a nie co chwilę jeść małe przekąski które będą tylko pobudzać twój apetyt spokojnie możesz zjeść 3 posiłki. Dostosuj ilość i wielkość posiłków do swojego trybu życia, pracy oraz preferencji.

Tłuszcze są złe

Tłuszcze kojarzone były zawsze z nadwagą i różnymi chorobami, jednak czy naprawdę warto wyeliminować je z diety? Otóż odpowiedź brzmi NIE. Tłuszcze są bardzo ważnym makroskładnikiem, który niewątpliwie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu! Zadbajmy zatem o ich pochodzenie – jedzmy orzechy, pestki, ryby, różnego rodzaju oliwy i oleje tłoczone na zimno, awokado i wiele innych. Unikajmy tłuszczy trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie, bardziej niż zrezygnowanie z tłuszczy całkowicie.

Tyjemy od węglowodanów - szczególnie bananów i ziemniaków – tak one są najgorsze 😉.

Nic bardziej mylnego. Tyjemy tylko i wyłącznie od nadwyżki kalorycznej. Nie od konkretnych produktów – nawet jeśli jedlibyśmy tylko warzywa ale w ilości przekraczającej nasze zapotrzebowanie kaloryczne to i tak w dłuższej perspektywie czasu byśmy przytyli – nic prostszego.

Gluten i laktoza powodują, że czujemy się źle i musimy całkowicie z nich zrezygnować

Nic bardziej mylnego – rezygnując z produktów zawierających gluten czy laktozę bez konieczności wyeliminowania ich z diety narażamy się na wiele niedoborów. Dlatego jeśli nie masz celiakii, alergii na gluten czy nietolerancji glutenu nie przejmuj się że produkty go zawierają bo nic Ci po nim nie będzie, to samo tyczy się laktozy.

Nie można popijać posiłków

Kolejny mit, otóż posiłki można popijać – zależy jeszcze czym.😉 Jeśli musisz do posiłku mieć szklankę napoju najlepiej wybierz zwykłą, czystą wodę. Zrezygnuj natomiast z kawy czy herbaty, gdyż mogą one zakłócać proces wchłaniania niektórych składników odżywczych zawartych w pożywieniu.

Jedz tak jak chcesz, byleby makro i kalorie się zgadzały

Owszem, możesz schudnąć czy tez osiągnąć swój inny cel sylwetkowy jedząc same słodycze i fast foody. Nasze ciało nie wie z czego pochodzą dostarczane kalorie. Są one po prostu paliwem. Popatrz na to jednak w dłuższej perspektywie czasu. Na dłuższą metę po stosowaniu diety, która ma tylko wpasować się w makro i kalorie możemy nabawić się wielu niedoborów, które nasz organizm prędzej czy później poczuje.

Śniadanie to must have a kolacja powinna odejść w zapomnienie

Nie do końca 😉 Jeśli rano nie jesteś głodna i nie odczuwasz potrzeby zjedzenia śniadania od razu po przebudzeniu wcale nie musisz go jeść. Nie jest to żaden przymus. Wiele osób czuje się lepiej jedząc śniadanie dopiero kilka godzin po rozpoczęciu dnia. To samo tyczy się kolacji, powinna być ona dostosowana to tego jak funkcjonujesz. Jeśli jesteś nocnym markiem bo pracujesz do 22 i np. jest to praca fizyczna to po niej bez problemu możesz coś zjeść. Przecież nie będziesz katować swojego organizmu w sytuacji, w której po pracy domaga się uzupełnienia paliwa.

Jajka są złe i podnoszą poziom cholesterolu

Jajka należą do jednego z najbogatszych źródeł cholesterolu w żywności. Podnoszą jednak jego ‘’dobrą’’ frakcję czyli HDL i neutralizują wpływ ‘’złego’’ cholesterolu LDL. Mają wiele prozdrowotnych właściwości, między innymi; są źródłem białka, witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, beta karotenu oraz luteiny. Jedzmy jajka na zdrowie, oczywiście w granicach rozsądku i lepiej w towarzystwie świeżych warzyw niż boczku i tłustego sera.

prozdrawiam dietetyk mity dietetyczne jaja

Produkty z dopiskiem ‘’fit’’ są super i od nich schudniemy

Niektóre produkty z takim napisem mogą być fajnym uzupełnieniem diety, jednak na pewno bezpośrednio nie wpływają one na redukcję masy ciała. 😉 Warto czytać składy takich produktów! Często producent deklarując, że coś jest zdrowe i dodając dopisek ‘’fit’’ sprawia, że osoba kupująca automatycznie nie sprawdza co znajduje się w środku. Takie produkty są często zakłamane, mają gorszy skład od zwykłych a dopisek ‘’fit’’ zyskały dlatego, że np. mają w składzie znikomy dodatek otrębów czy zamiast cukru białego mają cukier trzcinowy, którego na dodatek producent dodał więcej niż w produkcie nie ‘’fit’’.

Dieta nie może być smaczna, będąc na diecie musimy się katować

Nie, nie i jeszcze raz nie! Dieta może być naprawdę przyjemna. Możesz jeść to co lubisz, robić zdrowe zamienniki potraw, kombinować, próbować i poznawać nowe smaki. Jeśli sama nie wiesz co masz jeść aby było smacznie i zdrowo oraz jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne możesz udać się do dietetyka. Ułoży on twój jadłospis tak, aby Ci smakował, był różnorodny oraz pomagał w osiągnięciu wyznaczonego celu!

Dieta wegetariańska jest dietą odchudzającą

Samo wyeliminowanie mięsa z diety nie sprawi że magicznie schudniemy. Wegetarianie często zaczynając swoją przygodę z odchudzaniem zastępują mięso i produkty mięsne bardziej przetworzonymi ‘’wegetariańskimi’’ gotowcami które mają sporo kalorii i są produktami mocno przetworzonymi w ten sposób sprawiając że zamiast schudnąć, tyją. Wszystko jest uzależnione od tego w jaki sposób przygotowujesz swoje posiłki. Pamiętaj, dieta uwzględniająca mięso może być zdrową i odżywczą dietą tak samo jak dieta wegetariańska może być pełna niedoborów, źle zbilansowana oraz generująca dodatni bilans kaloryczny.

Cytrusy są najbogatszym źródłem witaminy C

Cytrusy posiadają witaminę C nie są jednak jej najbogatszym źródłem. Szukając bogatego źródła kwasu askorbinowego powinniśmy skupić się na aceroli, dzikiej róży, czarnej porzeczce czy też natce pietruszki.

To co? Myślę, że teraz mity nie będą ci obce!

Zainteresował Cię ten artykuł?

Abyś nie przegapił kolejnych artykułów ode mnie, zapraszam Cię serdecznie do zapisu do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *