Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Dieta a trądzik

dieta a trądzik problemy skórne

Trądzik jest powszechnie znaną chorobą skóry dotykającą nie tylko nastolatków ale także osoby dorosłe. Objawy trądziku często są bardzo nasilone, doprowadzają naszą skórę do tragicznego stanu. Nie czujemy się z nimi komfortowo. Szukając rozwiązania zadajemy sobie pytania; Co robić? Jak postępować? Czy dieta może pomóc nam uporać się z problemem? Jak powinna wyglądać właściwa dietoteriapia?

Przyczyny powstawania trądziku

Przyczyny mogą być różne. Trądzik to choroba, która może mieć wiele ‘’odsłon’’. Możemy mieć np. predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, źle dobraną pielęgnację lub dietę, którą to właśnie zajmiemy się w tym artykule. Ogólnie rzecz biorąc powinna być ona prawidłowo zbilansowana, bogata we wszystkie składniki odżywcze oraz minerały. Ponadto powinna wykluczać produkty, które zostały uznane za nasilające powstawanie trądziku, takie jak; nasycone kwasy tłuszczowe oraz te w konfiguracji trans, produkty o wysokim indeksie glikemicznym oraz niektóre produkty mleczne.

Co może nam pomóc z walce z trądzikiem? Jakich produktów unikać, a jakie są wręcz wskazane?

Pamiętaj o NNKT

Omega3 i omega6 oraz zadbaj o ich odpowiednią proporcję ->  Tłuszcze są niezbędnymi do wzrostu, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania makroskładnikami. Udowodniono, że mają one znaczący wpływ na stan odżywienia naszej cery, mogą przyczyniać się do zmniejszenia stanów zapalnych oraz alergicznych, również do łagodzenia ich objawów. Ponadto mogą chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz wykazują działanie przeciwzapalne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają płynność sebum. Sprawiają że nasza skóra będzie bardziej nawilżona, przyjemna w dotyku, bez niedoskonałości 😉. Warto zaznaczyć iż proporcja kwasów omega3;omega6 jest bardzo istotna. Należy chociaż starać zbliżać się do ‘’idealnej proporcji’’, która wynosi 1:3,-1:5.  Z uwagi na fakt, że zbyt duża podaż kwasów omega6 może być czynnikiem rozwojów stanów zapalnych. Bardzo ważną rzeczą jest to, że organizm nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów tłuszczowych. Musimy je dostarczać wraz z dietą. Dobrym ich źródłem będą np. ryby – szczególnie te tłuste; łosoś, makrela (źródła EPA i DHA), nasiona lnu, nasiona Chia, orzechy włoskie (źródła ALA). Jedzmy tłuszcze na zdrowie i dla pięknej cery! 😊

dieta a trądzik

Zadbaj o niski IG diety

Zdajemy sobie sprawę z tego, że produkty węglowodanowe mogą podnosić nasz poziom cukru we krwi w zależności od indeksu glikemicznego (pisałam o nim w jednym z poprzednich artykułów). Wysoki IG może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju zmian trądzikowych ze względu na rozwój hiperglikemii oraz hiperinsulinemii (insulina stymuluje IGF – insulinopodobny czynnik wzrostu). Należy zadbać o jak najniższy indeks glikemiczny naszej diety. Udowodniono, iż może to pomóc w zmniejszaniu zmian trądzikowych. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie zwiększa się wrażliwość na insulinę (przez zmniejszenie ilości androgenów – hormonów płciowych, które są powszechnym czynnikiem powstania trądziku u młodych osób). Włączmy zatem do naszej diety produkty takie jak kasza gryczana, warzywa (większość ma niski IG), warzywa strączkowe, orzechy, pestki, otręby pszenne oraz owsiane, pełnoziarniste pieczywo oraz makarony, owoce jagodowe, jabłka, brzoskwinie, śliwki oraz wiele innych – sprawdzajmy co ląduje na naszych talerzach 😉.

Uważaj na to, jakie produkty mleczne znajdują się w twoim menu

Produkty nabiałowe mogą mieć negatywny wpływ na stan naszej skóry; szczególnie mleko, które ma wysoki indeks glikemiczny omoże wpływać na podwyższanie poziomu insuliny oraz IGF-1 we krwi. Ponadto mleko i jego przetwory zawiera wiele hormonów oraz substancji biologicznie czynnych, które mogą pogarszać stan naszej cery. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z nabiału, trzeba obserwować swój organizm oraz stan skóry po spożyciu danych produktów mlecznych. Wiele badań wskazuje na korzystny wpływ nabiałowych produktów fermentowanych (kefir, maślanka) na cerę. Jest to związane prawdopodobnie z obecnością w tych produktach laktoferyny oraz bakterii Lactobacillus, które zmniejszają stan zapalny i redukują produkcję łoju.

Zadbaj o odpowiednią podaż witamin

Witaminy są nieodłącznym elementem dobrej kondycji organizmu – zarówno fizycznej, psychicznej jak i tej wizualnej 😉. Mają znaczący wpływ na stan naszej cery i występowanie zmian trądzikowych. Do witamin mających szczególny wpływ na stan cery zaliczamy witaminę C, A, D, PP oraz H.

Składniki mineralne również powinny znajdować się w twojej diecie

Składniki mineralne są związkami chemicznymi, które nie są wytwarzane w ludzkim organizmie, musimy je dostarczać wraz z codziennym pożywieniem. Są równie ważne w zachowaniu dobrej kondycji skóry co witaminy. Na szczególną uwagę zasługują cynk (wykazano, że suplementacja tym pierwiastkiem może znacząco wpłynąć na poprawę stanu skóry, dodatkowo cynk ma działanie bakteriostatyczne), selen (przyspiesza złuszczanie naskórka) siarka (ma działanie  bakterio i grzybobójcze) oraz krzem – które należą do mikroelementów.

Ogranicz spożycie NKT i tłuszczy typu trans, ogranicz spożycie fast foodów

Takie produkty są wysoko przetworzone i z pewnością nie mają korzystnego wpływu na kondycję naszego organizmu, w szczególności cery 😉 Tłuszcze niewątpliwie powinny występować w naszej diecie jednak należy zadbać aby pochodziły z ‘’dobrego’’ źródła (przedstawionego powyżej) 😊.

Przede wszystkim stosuj dietę zbilansowaną, bazującą na piramidzie żywienia

To przeważnie nastolatkowie skarżą się na problemy związane ze zmianami trądzikowymi. Chodzą po dermatologach, stosują różnego rodzaju leki, szukają przyczyny swojego problemu. A czy ktokolwiek przyjrzał się ich diecie? Otóż niekoniecznie 😉 a to może właśnie w niej tkwi problem?. Obecne pokolenia spożywają coraz więcej żywności przetworzonej o niskiej gęstości odżywczej – białego pieczywa, makaronu, produktów bogatych w cukier, tłuszcze nasycone oraz trans. Czy to jest do końca zdrowe? Dzięki takiej diecie rozwój zmian trądzikowych nie jest hamowany, a wręcz nasila się. Należy zwracać uwagę na edukację żywieniową młodszych pokoleń, starać się aby ich dieta była zgodna z piramidą żywienia, uczyć jedzenia owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów oraz dobrej jakości białka – skorzysta na tym ich zdrowie, cera ale także psychika 😊.

Dieta a trądzik - podsumowanie

Podsumowując, nie ma jednego skutecznego sposobu na leczenie zmian trądzikowych. Niemniej jednak warto zadbać o swoją dietę – o to aby była ona zbilansowana, bogata we wszystkie mikro, makroelementy oraz antyoksydanty, gdyż dieta bez wątpienia wpływa na stan naszego zdrowia oraz wygląd skóry – porady podane wyżej na pewno nie wpłyną negatywnie na stan naszej cery, mogą jedynie pomóc; może akurat uporamy się z ciężkim dla nas problemem? Dlaczego by nie skorzystać? 😉

Zainteresował Cię ten artykuł?

Abyś nie przegapił kolejnej porcji wiedzy ode mnie, zapraszam Cię serdecznie do zapisu do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *