Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Głód a zachcianka

eklerki w lodówce głód a zachcianka prozdrawiam

Głód i zachcianka to zupełnie dwa różne pojęcia, odmienne stany organizmu, które dla wielu z nas mogą wydawać się podobne… Bo przecież mając na coś nagłą ochotę często czujemy chwilowy przypływ wilczego głodu… Wydaje nam się, że musimy zjeść coś (w domyśle to na co mamy ochotę) tu i teraz. Czy aby na pewno tak jest? Czy w momencie, w którym po zjedzeniu np. obiadu nachodzi Cię nagła ochota na czekoladę to musisz ją zjeść bo faktycznie jesteś głodna? A może tylko wydaje Ci się, że jesteś? Czy na tym polega cały mechanizm? Jak odróżnić głód od apetytu? Na te i kilka innych pytań odpowiedź znajdziesz w tym artykule…

Czym jest głód?

Głód jest uczuciem, który towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest odczuciem czysto fizjologicznym. Powstaje w momencie w którym nasza przerwa od jedzenia jest dość długa (średnio 3-4 godziny w zależności od wielkości, składu posiłku oraz innych zmiennych). Towarzyszą mu np. spadek energii (wywołany spadkiem glukozy we krwi) czy burczenie w brzuchu… Głód fizjologiczny nasilany jest stopniowo, tzn. że gdy naprawdę głodniejemy to odczuwamy to powoli, nasz głód nie jest od razu tak wielki, że zjedlibyśmy ‘’konia z kopytami’’… W początkowej fazie głodu jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i poczekać na posiłek… Ważne jest również to, że prawdziwie głodny człowiek zje cokolwiek (w domyśle dobrze zbilansowany posiłek ;)) aby zaspokoić swój głód a nie to, na co w danej chwili ma ochotę (np. czekoladę czy chipsy) jak w przypadku zachcianki.

Czym jest zachcianka?

Żyjemy w ciągłym pędzie, przez co często tracimy kontakt z własnym ciałem tym samym zatracamy możliwość odczuwania zdrowych oznak głodu bazując na swoich zachciankach… Zachcianka to nic innego jak nagła chęć na zjedzenie jakiegoś produktu… Jak wyżej, człowiek, którego właśnie dopadła zachcianka nie zadowoli się byle czym… Musi zjeść produkt na który ma ochotę w tej chwili bo inaczej będzie czuć się zły i niespełniony… Zachcianki w przeciwieństwie do odczucia głodu nie są regulowane dzięki mechanizmom wynikającym z fizjologi naszego organizmu – wręcz przeciwnie, często dotyczą one naszych subiektywnych uczuć. Przykładowo, jesteś zła i zmęczona – poprawisz sobie humor ulubioną tabliczką czekolady. Jesteś szczęśliwa bo śpiewająco zdałaś stresujący egzamin – zjesz przez to ulubioną pizzę, na którą masz ochotę… Zachcianki są regulowane również przez otaczający nas świat, bodźce na które nieustannie jesteśmy narażani – ulubione batoniki w sklepie, zapachy z pobliskiej piekarni czy ulubionej restauracji sprawiają, że nie jesteś w stanie normalnie myśleć dopóki nie zaspokoisz swojej zachcianki? No właśnie 😉 Tak to działa – wszystko sprowadza się do tego, że sugerujemy się nie głodem a otaczającym nas światem – jemy bo widzimy, czujemy, chcemy być kulturalni (bo przecież nie wypada zostawić jedzenie na talerzu) a nie dlatego, że jesteśmy głodni! Z tego powodu coraz więcej ludzi przybiera na wadze i zmaga się z coraz powszechniej występującą otyłością!

Aby pomóc Ci lepiej zobrazować różnice pomiędzy głodem a zachcianką przygotowałam tabelę, zapoznaj się z nią i zobacz podstawowe różnice…

 

KRYTERIUM

GŁÓD

ZACHCIANKA

Po jakim czasie od ostatniego posiłku to uczucie wraca?

Około kilku godzin (najczęściej 3-4) w zależności od jakości, ilości i składu posiłku

Może się pojawić od razu po zjedzonym posiłku (np. chęć na słodkie po słonym)

Jakie sygnały z ciała wysyła twoje ciało?

Burczenie w brzuchu, skurcze żołądka, zmęczenie, problemy ze skupieniem się

Napięcie, niepokój, ciągłe myśli o danym produkcie spożywczym

Czy to uczucie jest trwałe, nasila się z czasem czy jest nagłe i przejściowe?

Trwałe – z fizjologicznego punktu widzenia nie minie dopóki nie przyjmiemy pożywienia

Przejściowe – jest możliwość, że zniknie bez zaspokojenia zachcianki

Jaka jest przyczyna pojawiającego się uczucia?

Spadek energii, przerwa w przyjmowaniu posiłków

Emocje, stres, zmęczenie, ekspozycja na kuszący smak i zapach

Jakie produkty pozwalają zaspokoić to uczucie?

Dowolne produkty, które spowodują, że się najemy

Określony produkt którego dotyczy zachcianka

W jaki sposób nasila się to uczucie?

Nasila się stopniowo

Nasila się nagle

Czy to uczucie może minąć bez zaspokajania go?

Nie, dopóki nie zaspokoimy głodu

Tak, jeśli np. zajmiemy głowę czymś innym

Skąd mam wiedzieć, że jestem głodna / głodny?

Wiesz już czym różni się głód od zachcianki… Okej… I co teraz? W teorii to może wydawać się bardzo proste – głód to głód a zachcianka to zachcianka… Jak wykorzystać tą wiedzę w życiu codziennym, rozpoznawać prawdziwy głód i tym samym nie ulegać zachciankom…?

Każdy z nas jest inny i sygnały z ciała powodowane przez prawdziwy głód również mogą być inne… Musisz więc słuchać swojego ciała – poczuć wnętrze swojego brzucha, żołądka czy ust… Być może odczuwasz ‘’ssanie’’ lub pewnego rodzaju napięcie, które może świadczyć o prawdziwym odczuciu głodu… Naucz się patrzeć szeroko – odczucie głodu to nie tylko brzuch. W nauce swojego ciała może pomóc Ci kilka prostych ćwiczeń –

  1. Obserwuj oddech – usiądź w spokoju i po prostu oddychaj. Co czujesz? Co mówi twoje ciało? Jakie są twoje myśli? Czujesz głód a może chodzi za tobą kostka czekolady? 😉 Życie w ciągłym pędzie często nasuwa nam do głowy wiele myśli nad którymi nie mamy czasu się zastanowić… Dlatego usiądź w spokoju i po prostu miej tę chwilę dla siebie… Taki moment w ciągu dnia na prawdę może pomóc zrozumieć ciało i odczucia płynące z wewnątrz.
  2. Zwróć uwagę na wnętrze jamy ustnej – co czujesz? Czy myśląc o jedzeniu ślina nadmiernie napływa do twoich ust? Być może czujesz lekkie łaskotanie na języku? Zastanów się… być może twój mózg daje Ci do zrozumienia że pora na posiłek…
  3. Zwróć uwagę na gardło – jest suche czy nawilżone? Rozluźnione a może napięte? Może to głód, zachcianka a może pragnienie? To kolejny punkt warty uwagi.
  4. Wsłuchaj się w swój żołądek – czujesz że jest pusty? Odczuwasz pewnego rodzaju ‘’ssanie’’? A może masz mdłości? Te i inne oznaki mogą świadczyć o nasilającym się uczuciu głodu.
  5. Jak czuje się twoja głowa? – czy boli? Twój umysł jest ‘’rześki’’ ? A może wręcz przeciwnie… Czujesz, że nie możesz myśleć ani się skupić… Masz zawroty głowy? Odczuwasz spadek energii, rozdrażnienie i poirytowanie? Głowa może powiedzieć nam naprawdę dużo o odczuciach głodu… Wystarczy jej posłuchać 🙂
  6. Co podpowiada Ci umysł? – wyobrażasz sobie apetyczne posiłki tym samym robiąc sobie ochotę na wszystkie pyszności świata? Tak właśnie rodzą się zachcianki i pozorny głód… Zastanów się, czy chcesz ulegać mu za każdym razem? Naucz się go kontrolować a zapanujesz nad sobą, swoim umysłem i ciałem…
głód a zachcianka kobieta objadająca się kanapkami w kuchni

Te ćwiczenia wykonywane regularnie mogą pomóc w rozpoznawaniu uczucia prawdziwego głodu. Za każdym razem, gdy poczujesz, że musisz coś zjeść, zwolnij na chwilę. Posiedź w spokoju i wykonaj powyższe ćwiczenia. Być może któreś z nich uspokoi twój umysł i ciało oraz sprawi, że zachcianka minie a ty zajmiesz się czymś innym i odwrócisz swoją uwagę w dobrą stronę…. Pamiętaj, wybór należy do Ciebie.

Jak lepiej radzić sobie z zachciankami?

Powstrzymywanie się od każdorazowego spełniania swojej zachcianki wymaga praktyki i nie lada umiejętności radzenia sobie z emocjami… Jeśli zachcianki dotyczą właśnie Ciebie i towarzyszą Ci odkąd tylko pamiętasz to zmniejszenie częstotliwości ich spełniania może wymagać trochę czasu… 😉 Ale to nic! Liczą się efekty, pamiętaj, że nie musisz całkowicie rezygnować z tego, na co masz ochotę. Wszystko w granicach rozsądku! Przedstawię Ci kilka praktycznych porad w jaki sposób zapanować nad sobą i nad zachcianką, która przecież nie zawsze musi zostać spełniona. Oto one;

– pozbądź się produktów, które wywołują zachciankę – nie gromadź ich w szafkach, nie kupuj na zapas… jeśli wiesz, że czekolada jest twoją słabością i zawsze sięgasz po nią w chwili słabości to zrezygnuj z kupowania jej… Uwierz… Będzie Ci łatwiej w momencie, w którym nie znajdziesz jej w swojej szafce. To może być pierwszy krok do uporania się ze zbędnymi zachciankami. Eliminacja kuszących produktów z bliskiego otoczenia może pomóc bardziej niż by się wydawało.

– gdy nagła zachcianka przyjdzie, zajmij głowę czymś innym – wyjdź na spacer, zadzwoń do koleżanki lub posprzątaj w domu (bo przecież już dawno chciałaś to zrobić ;)). Zachcianki działają tak, że są nagłe i często towarzyszą nam tylko przez chwilę. Po ich spełnieniu przychodzi chwilowa ulga… A co w momencie, w którym nie spełnimy naszej zachcianki? No właśnie… Zastanawiałaś się nad tym? Gwarantuję Ci, że w większości przypadków zajęcie się czymś w pełni wystarczy i być może zachcianka nie wróci bo o niej kompletnie zapomnisz… 😉

– dogadzaj sobie w odpowiednich momentach – są momenty, w których spełnianie zachcianek jest uzasadnione i jak najbardziej potrzebne. Bo przecież nie można odmawiać sobie za każdym razem? 😉 Pamiętaj, żeby zachciankę spełniać dla samej przyjemności. Staraj się nie zajadać emocji – pozbywanie się w ten sposób nieprzyjemnych uczuć nie jest niczym dobrym… W takich momentach lepsza jest refleksja lub rozmowa z bliską Ci osobą… Czekolada niestety nie załatwi problemu.

Podsumowanie

Podsumowując, głód i apetyt to dwa różne pojęcia i kompletnie odmienne stany… Każdy z nich jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nauka rozpoznawania i kontrolowania ich to nie lada sztuka dla większości z nas… Szczególnie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z odchudzaniem… Pamiętaj, aby się nie zniechęcać! Dobre poznanie swojego organizmu i nauka rozpoznawania sygnałów, które nam wysyła to klucz do sukcesu… Pamiętaj o tym chcąc zadbać o siebie, swoją psychikę i sylwetkę. Twój umysł i ciało Ci podziękują! Powodzenia!

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *