Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Czy w ciąży mogę jeść wszystko, na co mam ochotę?

zachcianki kobiety w ciąży

Zachcianki w ciąży pojawiają się niemal u każdej kobiety ciężarnej i często są one bardzo nietypowe. Kobieta potrafi łączyć ze sobą produkty które kompletnie do siebie nie pasują i normalnie by ich nie zjadła… Czasami pojawia się nawet chęć jedzenia rzeczy niejadalnych. Ochota na słodycze i słone przekąski również może być wzmożona. Dlaczego tak jest? O czym mogą świadczyć zmienne nastroje/ciążowe zachcianki? Czy zawsze należy im ulegać? Zapraszam Cię do lektury artykułu i do zapoznania się z tematem ciążowych zachcianek, szczególnie jeśli w danym czasie ten problem dotyczy również Ciebie.

Skąd się biorą zachcianki?

Zachcianki pojawiające się w okresie ciąży mogą mieć różne podłoża… Najczęściej jest to jednak niedoborowa, źle zbilansowana dieta bądź ‘’burza’’ hormonalna. Kobieta w ciąży powinna nauczyć się słuchać swojego organizmu, zwracać uwagę na sygnały jakie jej wysyła i zdać sobie sprawę z tego, że ochota na dany produkt może oznaczać brak jakiegoś składnika w organizmie… No ale jakiego? O co tak właściwie chodzi?

Słone produkty

Ochota na słone produkty może wiązać się np. z niedoborami sodu który jest jednym z pierwiastków warunkujących utrzymanie homeostazy (równowagi) w naszym organizmie. Sód jest niezbędny do życia, należy jednak pamiętać aby z nim nie przesadzić. Nadmiar sodu może przynosić wiele negatywnych skutków, m.in. jest czynnikiem rozwoju nadciśnienia czy udaru mózgu a szczególnie w ciąży może powodować obrzęki nóg i zatrzymywanie się wody w organizmie. Zalecane dzienne spożycie soli wynosi 6g (1 łyżeczka) – należy wliczyć w to także sól występującą w żywności.

To w takim razie co zrobić jeśli w ciąży mogłybyśmy żywić się głównie chipsami, paluszkami i krakersami? Przyjrzyj się swojej diecie, być może brakuje w niej sodu, jeśli tak uzupełnij go – zrób domowe przekąski – przygotuj krakersy czy chipsy z piekarnika – będą miały zdecydowanie mniej soli niż ich sklepowe odpowiedniki. Jeśli jednak nie możesz oprzeć się ulubionym przekąską ze sklepu to znajdzie się na nie miejsce – pamiętaj, że to dawka czyni truciznę i że zjedzenie całej paczki słonych paluszków na pewno nie będzie korzystne… zarówno dla Ciebie jak i twojego maluszka. Zadbaj o wasze zdrowie, właśnie teraz jest na to czas. 🙂

Słodkie produkty

Cukier i słodycze to produkty do których wiele osób ma słabość… Szczególnie kobiety są wielbicielkami czekolady, pralinek i cukiereczków. A co z kobietami w ciąży? One również nie pogardzą dobrą czekoladką. 🙂 Często odczuwają wręcz wzmożoną chęć zjedzenia czegoś słodkiego.

Dlaczego tak jest? Otóż, mówi się, że zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne w poszczególnych trymestrach może wiązać się z większą ochotą na słodką przekąskę – produkty takie często są połączeniem tłuszczu i węglowodanów (są najbardziej smakowite, mają sporo kalorii i są łatwo dostępnym źródłem energii).

zachcianki słodycze w ciąży dietetyk prozdrawiam

Należy pamiętać, że stan ciąży to nie wymówka do jedzenia większej ilości słodyczy. Zapotrzebowanie w ciąży, w poszczególnych trymestrach zwiększa się jednak kalorie te warto dostarczać z produktów pełnowartościowych, jak najmniej przetworzonych a niekoniecznie ze słodyczy. Pamiętaj także, że nadmiar słodkości w diecie może powodować wiele szkód dla twojego organizmu – przyczynia się do zmniejszenia wartości odżywczej diety, może być przyczyną dodatkowych kilogramów, będzie miał niekorzystny wpływ na twoje zęby a nawet może przyczynić się do rozwoju cukrzycy ciążowej. Ponadto kobiety w ciąży często skarżą się na uporczywe zaparcia, zgagę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zapewniam Cię, że cukier nie pomoże, a jedynie może pogorszyć sprawę…

Zatem jak poradzić sobie z ochotą na słodycze? Rób zdrowe zamienniki – przygotuj ciasteczka owsiane, brownie z fasoli, pyszną owsiankę czy budyń jaglany… pomysłów jest mnóstwo a z prostych produktów możesz wyczarować naprawdę pyszne, słodkie przepisy, które sprawią, że ochota na słodycze ze sklepu minie i może już nigdy nie wróci. 😉

Kwaśne produkty

Bardzo częstą zachcianką o której wspominają kobiety w ciąży są kwaśne produkty – kiszone ogórki, kapusta czy inne kiszonki, owoce cytrusowe, jogurty, kefiry, zsiadłe mleko oraz pozostałe ‘’kwasiory’’. Z czego to wynika?

Ochota na kwaśne produkty może być powiązana z niedoborami witaminy C, na którą w ciąży zapotrzebowanie wzrasta… Z drugiej strony chęć na produkty mleczne może świadczyć, że organizm kobiety domaga się wapnia (zapotrzebowanie na wapń w ciąży również jest wyższe). Czy takie zachcianki są złe? Absolutnie nie! Zarówno nabiał jak i produkty kiszone są zbawienne dla organizmu kobiety ciężarnej… Pomogą one w prawidłowym funkcjonowania przewodu pokarmowego, będą ratunkiem dla mikroflory jelitowej a wapń zawarty w nabiale pomoże zapobiec rozwojowi osteopenii oraz osteoporozy. Wykazano również, że wapń odgrywa istotną rolę w profilaktyce stanu przedcukrzycowego…

Zatem podsumujmy, czy w ciąży warto ulegać zachciance na coś kwaśnego? Absolutnie tak – można powiedzieć, że jest to jedna z najzdrowszych zachcianek w tym okresie… 🙂

Ostre produkty

Ciągłe wahania hormonów w ciąży mogą prowadzić do chęci poszukiwania nowych, bardziej oryginalnych smaków… Z tego powodu kobiety często doświadczają ochoty na pikantne, bardziej aromatyczne potrawy niż zwykle… To nic złego – przyprawy zawierają wiele prozdrowotnych właściwości.

Pamiętaj jednak aby z nimi nie przesadzać gdyż ostre, wyraźne w smaku przyprawy (takie jak chilli, curry, kumin, cynamon) mogę nasilać dolegliwości ze strony układu pokarmowego… Doprawiaj, ale z głową i ze smakiem. 🙂 Wszystko w granicach rozsądku – bo chyba po obiedzie bogatym w chilli nie chcesz później zmagać się z mdłościami? 😉

Chęć zjedzenia rzeczy niejadalnych

Jedne z najdziwniejszych i nietypowych ciążowych zachcianek… Chęć na kredę, węgiel czy inne niejadalne ‘’produkty’’. Normalnie żadna z nas by na to nie wpadła… W ciąży zdarzają się takie zachcianki, które stety/niestety pod żadnym pozorem nie powinny zostać spełnione i chęć na takie produkty to właśnie jedna z nich. Jeśli dotyczy to Ciebie skonsultuj się z lekarzem… Być może wykona on badania, które pomogą stwierdzić czego domaga się twój organizm.

Podsumowanie

Dieta kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana pod względem składników odżywczych, makro i mikroelementów. Zadbaj o całokształt diety a na pewno znajdzie się w niej miejsce na drobne zachcianki, które często bywają różne – są lepsze i gorsze… Pamiętaj jednak, że nie zawsze i nie każdą z nich należy spełniać…

Zainteresował Cię ten artykuł?

Abyś nie przegapił kolejnej porcji wiedzy ode mnie, zapraszam Cię serdecznie do zapisu do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *