Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Czy chleb tuczy?

jakie pieczywo na diecie

Pieczywo jest produktem który na diecie odchudzającej wciąż budzi wiele kontrowersji. Wiele osób zaczynających przygodę z odchudzaniem i zdrowym stylem życia jest święcie przekonana, że cały proces należy rozpocząć od całkowitej rezygnacji z chleba, bułek i innych wypieków. Bo przecież tyle osób, które odstawiły chleb momentalnie schudły i ich sylwetka zmieniła się nie do poznania… Jednak czy aby na pewno odstawienie pieczywa samego w sobie jest kluczem do sukcesu? Czy musimy rezygnować z niego na diecie odchudzającej? Zapraszam Cię do lektury artykułu i zapoznania się z tematem pieczywa na diecie redukcyjnej.

Ile kalorii ma pieczywo?

Każdy rodzaj pieczywa odznacza się różną kalorycznością jednak różnice te nie są kolosalne. Najwięcej kalorii będzie miało pieczywo pszenne – w 100g znajduje się około 250 kcal. Chleb żytni będzie miał natomiast około 220 kcal/100g a pszenno – żytni około 240 kcal/100g. Niemniej jednak nie powinniśmy zwracać uwagi na kaloryczność samą w sobie ale również na takie aspekty jak zawartość błonnika pokarmowego, którego chleb pszenny będzie miał znacznie mniej niż żytni i tym samym będziemy musieli zjeść go znacznie więcej aby poczuć się nasyconym…

W przypadku chlebów z mąki razowej, w których obecny jest błonnik szybciej pojawia się sytość.

Ponadto kaloryczność chleba zależy nie tylko od użytej do pieczenia mąki ale również od dodatków smakowych, które mają uatrakcyjnić smak oraz wygląd pieczywa – najczęściej są to różnego rodzaju nasiona, pestki lub orzechy np. nasiona dyni, słonecznika, sezam, siemię lniane, orzechy włoskie. Takie dodatki znacznie podnoszą kaloryczność pieczywa ale są również doskonałym źródłem mikroelementów oraz witamin dlatego nie powinniśmy rezygnować z tego rodzaju pieczywa gdyż niewątpliwie dostarczy nam więcej cennych witamin i minerałów niż chleb z oczyszczonej mąki pszennej.

czy chleb tuczy

Jakie pieczywo wybierać?

Dobrej jakości pieczywo powinno składać się z mąki, soli, wody oraz naturalnego zakwasu. Każdy z tych składników jest potrzebny aby powstałe pieczywo było nie tylko smaczne ale również aby zachowywało świeżość na dłużej. Jak ustaliliśmy już wcześniej – żaden rodzaj pieczywa sam w sobie nie przyczyni się do nagromadzania tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Niemniej jednak robiąc zakupy możemy wybierać produkty mniej lub bardziej wartościowe i tym samym mieć realny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i sylwetkę…

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze pieczywa? Oto kilka przykładów:

  • rodzaj użytej do wypieku mąki – wybierajmy pieczywo, które oznaczone jest jako ‘’żytnie’’, ‘’orkiszowe’’, ‘’pełnoziarniste’’ i inne tego typu. Taki chleb będzie miał więcej błonnika, witamin, składników mineralnych oraz niższy indeks glikemiczny i dzięki temu nasyci nas na dłużej. Wybierając jakiekolwiek pieczywo, nawet to na pozór ‘’ciemne’’ zwracajmy uwagę na skład, ponieważ pieczywo na pierwszy rzut oka razowe może okazać się niestety barwione karmelem – jest to częsty zabieg producentów. Czytajmy więc uważnie etykiety.
  • zawartość błonnika w produkcie – jak wiadomo błonnik jest ‘’zbawieniem’’ dla naszych jelit. Wspomaga pasaż jelitowy oraz sprawia, że szybciej poczujemy się pełni po zjedzeniu posiłku (co może przyczynić się do efektywniejszej redukcji tkanki tłuszczowej). Z tego powodu kupując pieczywo warto zwrócić uwagę na jego zawartość. Dla przykładu chleb żytni pełnoziarnisty będzie miał około 9g błonnika/100g natomiast przetworzone pieczywo pszenne będzie miało go niespełna 3g/100g.
  • zawartość dodatków poprawiających wartość odżywczą, takich jak nasiona, pestki, orzechy czy otręby – te drobne ‘’wspomagacze’’ zawierają zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne takie jak m.in. witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo oraz miedź.
  • dodatek soli – zwracajmy uwagę na zawartość soli jaka znajduje się w pieczywie i pilnujmy, aby nie było jej zbyt wiele gdyż jak wiadomo dieta o wysokiej zawartości soli może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu sercowo – naczyniowego.

Podsumowanie

Pieczywo samo w sobie nie jest produktem, który sprawi, że w magiczny sposób przytyjemy. Wręcz przeciwnie – może być wartościowym oraz smacznym dodatkiem/uzupełnieniem codziennej diety. To czy chleb wpłynie niekorzystnie na naszą sylwetkę uzależnione będzie od tego jakie ilości spożywamy na co dzień – jeśli zjemy za dużo – przytyjemy, jeśli zjemy za mało – schudniemy, czyli sytuacja w żaden sposób nie odbiega od normy – to samo tyczy się innych produktów spożywczych, np. bananów, czekolady, marchewek czy jakiegokolwiek produktu, nawet tego najbardziej zdrowego którego polecają wszyscy – koleżanki z pracy, trenerzy personalni i ‘’szamani’’ z instagrama. Zasada jest bowiem jedna – nie tyjemy od konkretnego produktu – każdy z nas przytyje tylko wtedy jeśli przyjmie więcej kalorii niż spali i tym samym niezależnie od tego czy zjemy przetworzony chleb pszenny czy turbo zdrowe pieczywo żytnie z pobliskiej piekarni to ich ‘’nadmiar’’ zadziała w ten sam sposób – może skutkować dodatkowymi kilogramami.

Wszystko jest kwestią wyborów ale z pewnością rezygnacja z pieczywa nie sprawi, że magicznie schudniesz… Dlatego ciesz się procesem, niech dieta będzie dla Ciebie czymś przyjemnym – sposobem na życie, który ma zapewnić Ci zdrowie, siłę i dobre samopoczucie a nie tylko same ograniczenia i wyrzeczenia. Zapewniam Cię, że chleb może być elementem zdrowej i zbilansowanej diety, również na co dzień. Masz moje słowo! 😉

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *