Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Rodzice zawsze chcą dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze. Kombinują na wszelkie możliwe sposoby, próbują różnych diet, posiłków i sposobów żywieniowych. Wspomagają się internetem, poradą bardziej doświadczonej koleżanki czy książkami i najróżniejszymi poradnikami. Często jednak zdarza się, że brak całkowitej świadomości co powinno jeść dziecko oraz sugerowanie się wszystkim i niczym sprawia, że jadłospis maluszka może nie spełniać wszystkich aktualnych rekomendacji dotyczących ich żywienia co może wiązać się z późniejszym wystąpieniem chorób cywilizacyjnych jak np. powszechnej w obecnych czasach otyłości…

Co zrobić aby do tego nie dopuścić? Jak najlepiej zadbać o dietę maluszka już od początku, i przede wszystkim czego nie robić, jakich błędów nie popełniać wchodząc w świat żywienia dzieci? Zapraszam Cię do lektury tego artykułu i zapoznania się z tematem najczęstszych błędów w żywieniu dzieci.

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Kluczowym etapem w kształtowaniu przyszłych nawyków żywieniowych maluszków jest okres, w którym kobieta jest w ciąży oraz pierwsze 3 lata dziecka. W tym czasie dziecko jest bardzo podatne na zmiany w żywieniu – zarówno te korzystne jak i niekorzystne – dlatego tak ważne jest aby od najmłodszych lat starać się by dieta była jak najbardziej zbilansowana, aby nie występował zarówno niedobór jak i nadmiar poszczególnych składników. To ważne, aby znaleźć złoty środek w żywieniu naszych pociech. Szczególnie dla ‘’początkujących rodziców’’ jest to czas pełen nowych wyzwań. Zatem, jakich podstawowych błędów unikać aby zadbać o nasza pociechę?

  • złe rozplanowanie posiłków w ciągu dnia – w żywieniu dzieci (tak samo jak u dorosłych) bardzo ważna jest regularność posiłków, można przyjąć zatem, że będziemy karmić dziecko wtedy kiedy sami spożywamy posiłki (oczywiście w miarę możliwości). Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której np. nasz maluch jest niejadkiem i ma ochotę jest 1 raz dziennie bądź wcale. Starajmy się podawać mu chociaż małe porcje pokarmu aby nie dopuścić do niedożywienia i wiążących się z nim niedoborów pokarmowych, które z czasem mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia malca.

  • karmienie dziecka w nocy powyżej 1 roku życia – jest to niewskazane z uwagi na zwiększone ryzyko powstawania próchnicy u dzieci, która jest najczęstszą, przewlekłą chorobą jamy ustnej. Z tego powodu staraj się, w miarę możliwości oduczać dziecko karmień nocnych i przestawiaj malucha na tryb dzienny – dziecko z czasem musi zrozumieć, że noc jest od spania a w ciągu dnia możemy jeść, bawić się i robić to, na co mamy ochotę.

  • karmienie dzieci z butelki przez smoczek – które może być przyczyną powstania wad zgryzu, wymowy i prawidłowego rozwoju malucha.

  • małe urozmaicenie diety – które może być przyczyną dziecięcej neofobii, problemów z przyswajaniem nowych produktów (najczęściej tych ‘’zdrowych’’ takich jak owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty) jak i braku cierpliwości ze strony rodzica, przykładowo – dziecko chce jeść tylko dany produkt a rodzic dla ‘’świętego spokoju’’ podaje mu go na okrągło bo przecież maluch coś zje i to dobrze. No właśnie nie dobrze – monotonna dieta w postaci ograniczenia do jednego bądź kilku produktów nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli przyniesie ukojenie i spokojną głowę rodzica bo dziecko coś zjadło. Prędzej czy później w taki sposób doprowadzimy naszą pociechę do niedoborów które mogą rzutować na późniejsze problemy ze zdrowiem i prawidłowym rozwojem. Dlatego Rodzicu, miej cierpliwość i staraj się proponować maluszkowi różną gamę produktów, nawet jeśli na początku każda podejmowana próba może okazać się klęską. Z czasem będzie tylko lepiej!

  • nadmierne rozdrabnianie posiłków dla dziecka – rozdrabnianie, przecieranie, miksowanie – na początku przygody z żywieniem jest to jak najbardziej uzasadniony zabieg aby zapewnić bezpieczeństwo w spożywaniu posiłków przez malutkie dziecko. Pamiętajmy jednak, że z czasem nasz maluch rozwija się i rośnie, rosną mu ząbki i staje się coraz bardziej ‘’dorosły’’ co znaczy, że jego posiłki również mogą być bardziej ‘’dorosłe’’ i powinny upodabniać się do naszych, takich, które spożywamy na co dzień. Dziecko musi uczyć się gryzienia i żucia pokarmów stałych, poznać różne konsystencje aby stać się w pełni samodzielnym w jedzeniu. Z tego powodu warto powoli schodzić z konsystencji bardzo rozdrobnionych i przechodzić do bardziej stałych, wymagających samodzielnego przeżuwania.

  • niedostosowanie wielkości porcji – dieta dziecka powinna być dostosowana do wieku, indywidualnych potrzeb i apetytu dziecka – nie możesz rocznemu dziecku podać porcji jak dla 3 latka i wymagać, że zje cały posiłek – nawet jeśli się uda to dziecko z pewnością będzie przekarmione i od najmłodszych lat przyswoi sobie nawyk przejadania się co może mieć późniejsze konsekwencje w postaci otyłości, cukrzycy, insulinooporności czy innych chorób powstających w wyniku przejadania się i nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

  • dodawanie do potraw nadmiernych ilości cukru i soli – soki, słodycze, słone przekąski i inne tego typu produkty. Dla rozwijającego się organizmu z pewnością są zbędne i mogą być jedynie elementem diety w przyszłości. Nie powinniśmy uczyć dziecka za wcześnie smaku słonego i słodkiego z uwagi na to, że są bardzo smakowite i pożądane przez ludzki organizm. Dziecko przyzwyczajone do tych smaków za wcześnie będzie pragnęło ich w późniejszym życiu, być może w nadmiarze a to może odbić się na problemach z wagą i ze zdrowiem naszej pociechy.

  • zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie – niedobór warzyw i owoców (a w szczególności warzyw) jest jednym z najczęściej obserwowanych błędów w żywieniu dzieci. W jadłospisie dziecka, podobnie jak w diecie osoby dorosłej powinna znaleźć się duża ilość warzyw w różnej postaci. To samo tyczy się owoców, które powinny mieć pierwszeństwo przed sokami, musami i innymi przetworami owocowymi.

najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Podsumowanie

My, rodzice mamy największy wpływ na naszą pociechę. Od pierwszych chwil jej życia dbamy o rozwój, zarówno fizyczny jak i psychiczny włączając w to również rozwój w sferze żywieniowej i wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych. Powyżej przedstawione błędy należą do jednych z najczęściej popełnianych. Mam nadzieję, że dzięki przyswojeniu tego artykułu masz większą świadomość tego co robić, a czego nie aby zadbać o maluszka jak najlepiej! Powodzenia!

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *