Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Prawidłowa dieta dziecka w okresie płodowym

prawidłowa dieta dziecka w okresie płodowym

Żywienie dzieci to temat, który wzbudza w rodzicach wiele wątpliwości. Często zastanawiają się co powinni podać swojemu maluchowi aby zjadł, był szczęśliwy i zarazem dobrze odżywiony. Rodzice wielokrotnie poszukują produktów, które pozwolą dziecku prawidłowo się rozwijać poprzez dostarczanie niezbędnych w tym okresie składników odżywczych. Często popadają w paranoje – kiedy dziecko nie chce jeść tego co ‘’powinno’’ jeść w danym okresie… 

Czy tak właśnie powinniśmy się zachować? A może lepsze będzie podejść to tego tematu z rozsądkiem i cierpliwością. Dziecko, podobnie jak niejedna osoba dorosła potrzebuje stopniowej adaptacji do nowych produktów dlatego powinniśmy dać mu przestrzeń w tej sferze życia i nie martwić się na zapas kiedy od razu nie smakuje mu ‘’idealnie skomponowany posiłek’’.

Jeśli interesujesz się tematem żywienia dzieci i chcesz pogłębić wiedzę w tym zakresie to przeczytaj ten artykuł – niewątpliwie rozwieje on wiele twoich wątpliwości.

1000 pierwszych dni, o co tak właściwie chodzi?

1000 pierwszych dni to wyjątkowy okres od poczęcia do ukończenia ok. 2 roku życia, w którym rozwój dziecka jest bardzo intensywny. W tym czasie mamy realny wpływ na programowanie metaboliczne, które warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka zarówno w okresie niemowlęcym, jak i w późniejszym życiu. W trakcie 1000 pierwszych dni dziecka zachodzi wiele zmian w jego rozwoju, między innymi:

  • intensywnie rozwija się mózg,
  • kształtuje się układ odpornościowy,
  • wykształca się układ pokarmowy aby móc w pełni uczestniczyć w procesach trawiennych,
  • programuje się metabolizm,
  • kształtują się nawyki żywieniowe – to właśnie w tym okresie w dużej mierze możemy wpłynąć na późniejsze wybory i preferencje żywieniowe maluszka.
pozdrawiam prawidłowa dieta w okresie płodowym

Programowanie żywieniowe i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka w okresie płodowym

Programowanie żywieniowe to zagadnienie, które brzmi dla wielu z nas obco. Czym ono jest? Jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Otóż, jest to bardzo istotne zagadnienie i dotyczy również nawyków żywieniowych matki dziecka. Tak, dokładnie – osoby dorosłej, opiekuna, który jako jedyny ma wpływ na to, co dostarczy dziecku w życiu płodowym i w późniejszym okresie rozwoju. Należy uświadomić sobie, iż programowanie żywieniowego naszego maluszka kształtuje się już w życiu płodowym i wpływ na to ma przede wszystkim dieta matki – wykazano, że źle skomponowana, niedoborowa dieta w okresie ciąży oraz niewłaściwe żywienie dziecka w pierwszych dwóch latach  życia ma negatywny wpływ na programowanie metabolizmu dziecka w późniejszych latach – nieprawidłowo odżywiane dzieci częściej zapadały na choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę typu 2.

Kobiety w ciąży, chcąc zadbać o swojego maluszka powinny zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na:

  • zadbanie o odpowiednią ilość białka w diecie (pamiętaj, że zarówno niedobór jak i zbyt duża ilość białka nie jest odpowiednia dla rozwoju dziecka),
  • dostarczanie dobrej jakości tłuszczy (szczególnie kwasów tłuszczowych EPA i DHA),
  • ograniczanie cukru oraz soli (występujących w nadmiarze szczególnie w wysoko przetworzonej żywności),
  • unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych (w tym tłuszczy trans),
  • dostarczanie odpowiednich ilości kwasu foliowego, który ma znaczący wpływ w kontekście rozwoju dziecka w okresie życia płodowego,
  • zadbanie o odpowiednią ilość błonnika w diecie,
  • dostarczanie wszystkich niezbędnych dla funkcjonowanie witamin i składników mineralnych.

* koncepcja programowania żywieniowego zakłada, że istnieją tzw. krytyczne okresy rozwoju organizmu czyli momenty, w których organizm jest szczególnie podatny na zmiany – szczególnie te niekorzystne jak np. niedobór lub nadmiar makro oraz mikro składników oraz obecność substancji szkodliwych – takich jak alkohol, czy papierosy. Z tego powodu dieta przyszłej mamy powinna być odpowiednio zbilansowana oraz całkowicie pozbawiona produktów ‘’zakazanych’’ gdyż wszystkie te czynniki mają wpływ na zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka w momencie, w którym kobiecie uda się zajść w ciążę.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *