Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Początek roku szkolnego – posiłki do szkoły

prozdrawiam dietetyk posiłki do szkoły

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a co się z tym wiąże również początek roku szkolnego…

Na dzieci czekają wyzwania, zabawy z rówieśnikami, wiele nauki, klasówek, sportu i dodatkowych obowiązków… Niewątpliwie jest to czas w którym potrzebują dużo energii do działania! A co daje im tą energię? No właśnie… Z pewnością są to zdrowe, odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki! 😉

Wielu z rodziców nie wie jednak jak zadowolić ich dziecko… Jak skomponować posiłek tak aby pociecha chciała go zjeść… aby był on smaczny i zarazem pełnowartościowy. Jak to zrobić? Z jakich produktów korzystać? I przede wszystkim co zrobić, aby śniadaniówka nie wracała do domu pełna. 😉

Dlaczego posiłek zabrany do szkoły jest tak ważny?

Dziecko w zależności od wieku spędza w szkole od 5 do nawet 8 godzin (czasami dłużej).

W tym czasie uczy się, bawi i zużywa mnóstwo energii, której w ciągu dnia nie może mu zabraknąć!

To właśnie drugie śniadanie daje mu energie na trudy dnia i pomaga pokonywać wiele przeszkód oraz pisać klasówki na same piątki. 😉 Nie zapominaj o swojej pociesze i pamiętaj, by posiłek przygotowany do szkoły był złożony z samych najlepszych produktów dających ‘’kopa’’ na cały  dzień spędzony w szkole!

Czego nie wkładać do śniadaniówki?

No właśnie… Co nie powinno się tam znaleźć?

Są to przede wszystkim produkty o wysokim stopniu przetworzenia i wysokim indeksie glikemicznym takie, które są bardzo smakowite i tym samym uwielbiane przez większość dzieci…

Przede wszystkim unikaj:

  • białego pieczywa – kanapka z białego pieczywa sprawi, że dziecko nie naje się do syta, szybko będzie zmęczone i pozbawione energii
  • batoników, ciasteczek, drożdżówek i innych słodyczy – uwielbiane przez dzieci i rodziców – batonik i słodka bułeczka do śniadaniówki… Szybkie śniadanie i problem z głowy? Otóż nie! Pamiętaj, że twoje dziecko potrzebuje energii do działania a nie szybkiego skoku i następnie gwałtownego spadku cukru…
  • chipsów, paluszków, krakersów – słone przekąski również nie będą dobrą opcją do zabrania na wynos – zawierają sporo tłuszczu oraz soli i z pewnością nie powinny być elementem odpowiednio zbilansowanego posiłku
  • słodkich płatków śniadaniowych – mimo wielu reklam w telewizji wcale nie jest to najlepsza opcja na śniadanie dla twojej pociechy! Zapewniam Cię, że istnieje wiele lepszych i równie smacznych opcji!
  • słodkich jogurtów owocowych – pozornie zdrowe… Jogurt, owocki… Czego chcieć więcej? Niestety, za piękną otoczką często kryją się barwniki i spore ilości cukru… Takie jogurty również możesz sobie odpuścić 😉
  • parówek, kabanosów i innych przetworzonych produktów (kupując je zwracaj uwagę na skład) – oczywiście, może być to dobra opcja na szybki posiłek dla twojego dziecka… W towarzystwie pełnoziarnistego pieczywa i warzyw kabanos czy parówka z dobrym składem mogą tworzyć całkiem przyjemny posiłek – pamiętaj jednak, aby sprawdzać składy, zawartość konserwantów, barwników i przede wszystkim – zawartość mięsa w mięsie… czasami można się bardzo niemiło zaskoczyć ;).
prozdrawiam dietetyk posiłki do szkoły

Co serwować aby było smacznie i zdrowo?

Powyżej znajdują się opcje, których warto unikać jeśli chcemy zadbać o zdrowie i dobrze zbilansowaną dietę naszych pociech… Co zatem ‘’serwować’’ aby było smacznie, zdrowo i kolorowo? 😉

  • kanapki z pełnoziarnistego pieczywa – w towarzystwie dobrej jakości wędliny, sera żółtego i warzyw – klasycznie, szybko i smacznie! Czego chcieć więcej? 😉
  • domowe, pełnoziarniste tosty – twoje dziecko nie jest fanem zwykłych kanapek – zaserwuj mu tosty z chleba pełnoziarnistego! Chrupiące trójkąciki to zawsze miła odmiana dla zwykłych, pospolitych kanapek!
  • śniadaniowe tortille – możesz w nie włożyć dosłownie wszystko – mnóstwo warzyw w towarzystwie pieczonego kurczaka/łososia czy sera, np. halloumi, który może być miłą odmianą w śniadaniówce naszej pociechy… Aby taka tortilla nie była sucha posmaruj ją serkiem śmietankowym bądź hummusem… I gotowe – zwiń ją ciasno w rulon. Aby wyglądała jeszcze lepiej możesz pokroić ją w grube plastry aby powstały tzw. ‘’rolsy’’. Gwarantuję, że twoje dziecko nie pogardzi takim posiłkiem a inni będą mu zazdrościć. 😉
  • płatki śniadaniowe bez dodatku cukru – na rynku dostępne są dobrej jakości gotowe mieszanki muesli bez zbędnych dodatków… Kupując gotowe produkty dla twojego dziecka zwracaj uwagę na skład – ważne, aby nie były to płatki zlepione cukrem, miodem i syropem glukozowo – fruktozowym… Niewielki dodatek czekolady czy suszonych owoców nie zaszkodzi – wręcz przeciwnie… Może podbić walory smakowe dzięki czemu twoje dziecko zje śniadanko jeszcze chętniej!
  • owsianki na wynos – kup płatki owsiane, jęczmienne, ryżowe, żytnie bądź inne. Dodaj mleko bądź jogurt, wymieszaj. Dodaj ulubione owoce, orzechy lub inne dodatki. Szybki posiłek gotowy do zabrania na wynos!
  • świeże warzywa pokrojone w słupki – marchewka, seler naciowy, papryka, kalarepa itp. – twoje dziecko może codziennie dostawać inne warzywa jako dodatek do posiłku głównego. Jest ich tyle, że na pewno się nie znudzą – pamiętaj, aby zadbać o dzienne spożycie warzyw twojej pociechy! Aby uatrakcyjnić posiłek krój warzywa w słupki i wkładaj do śniadaniówki na przekąskę… Zamiast popularnych chipsów czy paluszków. Na zdrowie!
  • świeże owoce – pokrojone jabłuszko czy gruszka, garść borówek, malin czy truskawek. Opcji jest wiele! Szykuj dziecku porcje owoców z tego, co akurat dostaniesz w sklepie, patrz na sezonowe produkty – mają one najwięcej wartości odżywczych, są smaczne, zdrowe i zapewnią różnorodność w codziennej diecie.
  • jogurt naturalny z dodatkami – zamiast popularnych jogurtów z toną cukru przygotuj taki jogurt od podstaw – wymieszaj jogurt naturalny z owocami, przełóż do pojemnika i gotowe – możesz ozdobić go dodatkowo orzechami, nasionami, ciemną czekoladą bądź granolą.
  • domowe koktajle i smoothie – w takich ‘’posiłkach’’ możesz przemycić sporo warzyw (oczywiście jeśli twoje dziecko jest gotowe na takie smaki i nietypowy, shrekowy kolor ;)) – fajnym rozwiązaniem będą koktajle na bazie owoców z dodatkiem szpinaku, jarmużu czy awokado… W internecie jest wiele przepisów na koktajle z najróżniejszymi dodatkami! Może akurat jakiś z nich stanie się ulubioną przekąską twojej pociechy. 😉
  • domowe wypieki – babeczki, ciasta, gofry – na bazie pełnoziarnistych mąk, bez dodatku cukru – będą fajnym urozmaiceniem codziennej śniadaniówki.
  • domowe naleśniki/placki – możesz przygotować je dzień wcześniej bądź usmażyć od razu na kilka dni. Dodatkowo naleśniki możesz zrobić neutralne w smaku i jeden dzień zaserwować np. z twarożkiem na słodko a drugi np. z szynką, serem i warzywami.
  • musy owocowe/warzywne/na bazie jogurtu z dobrym składem – do kupienia w sklepie. Obecnie asortyment takich produktów na rynku jest bardzo duży. Przeważnie takie produkty mają dobre składy, gdyż są przeznaczone w szczególności dla dzieci.

Co do picia?

Jeśli chodzi o napoje to oczywiste jest, że najlepsza będzie zwykła woda… Już od najmłodszych lat najlepiej jest przyzwyczajać dziecko do picia wody… Wiemy jednak, że nie zawsze idzie to tak ‘’gładko’’ jak byśmy chcieli 😉 Co w momencie w którym czysta woda nie do końca ‘’przejdzie’’?

  • Jeśli dziecko ma problem z wypiciem zwykłej, czystej wody można robić mu domowe wody owocowe – np. z miętą i cytryną, z truskawkami, borówkami, malinami czy pomarańczą… Opcji jest wiele… Taka woda będzie miała ciekawszy smak i dodatkowo pływające w niej owoce wyglądają świetnie w przezroczystej butelce, co dodatkowo może zachęcić dziecko do picia.
  • Jeśli taka woda nadal stanowi problem możesz do niej dodać np. trochę miodu, aby smak był lepszy bądź przygotować herbatkę, np. w termosie (owocową czy zieloną, napar z mięty, melisy czy innych ziół).
  • Dodatkowo, jako urozmaicenie możesz włożyć dziecku do plecaka mały sok dobrej jakości, np. pomarańczowy, jabłkowy, czy marchewkowy – będzie urozmaiceniem dla czystej wody i wypity w niewielkiej ilości (ok. 1 szklanka dziennie) na pewno nie zaszkodzi 😉
  • Pamiętaj, aby nie dawać dziecku słodzonych napojów typu coca – cola, fanta, sprite oraz napojów energetycznych i innych dostępnych na rynku – zawierają one ogromne ilości cukru oraz niektóre z nich – kofeiny, które z pewnością nie są potrzebne naszym dzieciom do funkcjonowania w szkole… Niestety coraz więcej dzieci spożywa te napoje już od najmłodszych lat przez co mają problemy z otyłością, próchnicą, nadpobudliwością, brakiem skupienia i wiele, wiele innych…

Podsumowanie

Dieta dziecka jest kluczowym elementem w zachowaniu dobrej kondycji organizmu. Dbajmy o nią serwując naszemu uczniowi pełnowartościowe, zbilansowane posiłki tym samym dbając o jego rozwój oraz dobre samopoczucie a następnie cieszmy się dobrymi wynikami w nauce i nie tylko! Powodzenia 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *