Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Każdy może nazwać się dietetykiem

dietetyk online kotlarz

Dlaczego tak jest?

Otóż, obecnie w Polsce zawód dietetyka nadal nie jest uregulowany prawnie. Dietetykiem może nazwać się każda osoba. Nawet taka, która nie ma absolutnie żadnego wykształcenia w tym kierunku. Brak regulacji ustawowych sprawia, że pacjenci mogą korzystać z usług medycznych osób bez adekwatnego wykształcenia i jakichkolwiek kompetencji.

Obecnie, często spotykamy ‘’dietetyków’’ którzy nie są nawet po studiach i nie posiadają podstawowej wiedzy. Tendencję tą można zauważyć np. na Instagramie czy innych portalach społecznościowych, gdzie znajdziemy multum kont dietetycznych przyciągających naszą uwagę ciekawymi potrawami czy zmianami sylwetek z opisami typu – mu się udało schudnąć 20kg w miesiąc, tobie również się uda! 😉. Zanim wybierzemy jednak takiego dietetyka, który niekoniecznie nim jest powinniśmy przyjrzeć się mu bardziej i przeanalizować jego pracę, kwalifikację, kompetencje oraz to, czy faktycznie jest on w stanie nam pomóc w taki sposób aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Jak mamy to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Jak poznać dobrego dietetyka?

  • Zwróćmy uwagę na jego zdobytą wiedzę – przede wszystkim na to, czy skończył studia –  to już jakaś podstawa. Dodatkowymi atutami mogą być przebyte kursy, szkolenia i wiele innych form pogłębiających kompetencje.
  • Jeśli działa w social mediach – przeanalizuj treść zamieszczanych przez niego postów – czy są merytoryczne, napisane w ciekawy, wartościowy sposób czy są tworzone tak aby po prostu przyciągały uwagę jak największej ilości osób i są nastawione typowo na marketing? 😉
  • Zwróć uwagę na to czy jest zwolennikiem jakiejś diety, np. eliminującej gluten, nabiał czy węglowodany. Jeśli tak i robi to bez jakichkolwiek podstaw zdrowotnych u pacjenta to może zapalić nam się już czerwona lampka – to raczej nie będzie dobry dietetyk. 😉
  • Dobry dietetyk powinien zwracać uwagę przede wszystkim na twoje preferencje. Powinien przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad żywieniowy który przeważnie odbywa się na pierwszej wizycie i to właśnie dzięki niemu może poznać twoje preferencje, tryb pracy, życia i wiele innych. Jeśli widzisz, że wszystkie jego jadłospisy wyglądają praktycznie tak samo i jest to typowe kopiuj – wklej – uciekaj jak najdalej. 😉
  • Dietetyk również w jakiś sposób leczy i musi kontrolować nasz stan zdrowia. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy wymaga od nas wykonania podstawowych badań laboratoryjnych które powinny ułatwić mu pracę przy układaniu odpowiednio zbilansowanego jadłospisu i opracowaniu zaleceń.

* badania o które często pyta dietetyk to morfologia z rozmazem, lipidogram, mocz, ALT, ASP, insulina i glukoza na czczo, ferrytyna, żelazo, TSH, FT3, FT4.

  • Sprawdź go w internecie. Zobacz, czy ma jakieś opinie – ludzie lubią dzielić się swoimi spostrzeżeniami – ci nie zadowoleni tym bardziej 😉.
  • Dietetyk to również osoba która powinna potrafić odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania dotyczące diety gdyż nie sam proces odchudzania jest ważny. Ważne są także nawyki, które dietetyk powinien pomagać budować swojemu pacjentowi.
  • Suplementy diety i różnego rodzaju specyfiki zasugerowane przez dietetyka już na pierwszej wizycie? To w większości przypadków nie powinno mieć miejsca. Dobry dietetyk opiera się przede wszystkim na budowaniu dobrych relacji z jedzeniem. W swoich jadłospisach używa zdrowych produktów z których komponuje pełnowartościową dietę dopiero później sugerując ewentualną suplementację jeśli uzna to za konieczne.

* wyjątkiem może być suplementacja witaminy D którą często suplementujemy w okresie jesienno-zimowym kiedy ekspozycja na słońce jest znacznie ograniczona.

Moim zdaniem te kilka punktów pomoże Ci wybrać dobrego dietetyka, który nie jest nim tylko z nazwy ale również z posiadanych umiejętności i kompetencji. Powodzenia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *