Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Nawyki żywieniowe a dziecko

nawyki żywieniowe a dziecko

Zastanawiałaś/eś się kiedyś po co nawyki są potrzebne również dzieciom? Dlaczego tych dobrych warto uczyć od samego początku? Otóż, nawyki bardzo wpływają na życie człowieka, dzięki nim większość prozaicznych czynności jesteśmy w stanie wykonywać bez zastanawiania się. Nawyk to automatyczna czynność, której uczymy się wielokrotnie ją powtarzając. To samo tyczy się naszych pociech. Uczą się one głównie przez obserwację. A kogo? No właśnie. Od pierwszych chwil życia mają kontakt z rodzicami. Obserwują ich i dzięki temu uczą się naprawdę wielu rzeczy, między innymi tego, jak prawidłowo się odżywiać. 

Wszyscy doskonale wiemy, że świadomość żywieniowa nie zawsze idzie w parze z tym co ląduje na naszych talerzach. Wiemy że cukier, sól, przetworzona żywność i inne niekoniecznie wartościowe produkty wcale nie muszą występować w naszym jadłospisie a mimo to spożywamy je na co dzień.

Wiemy też, że zamiast kupić coś na szybko w przydrożnym barze czy pierwszej lepszej Żabce lepiej ugotować obiad od postaw… No właśnie. Wszystko już wiemy. A co z praktyką? Aby coś zmienić musimy zacząć działać! Tak działa nawyk – to on w dużej mierze determinuje to, co ląduje na naszym talerzu. Nawyki kształtujemy przez całe nasze życie. Mamy na nie znaczący wpływ i możemy je zmienić kiedy tylko chcemy. Potrzeba chęci, pracy i czasu aby zmienić życie i żywienie na lepsze.

Twoje nawyki żywieniowe a dziecko

Uwierz, że warto! Twoje nawyki to również późniejsze nawyki Twojego maluszka. Pozytywne zmiany najlepiej wprowadzać już w momencie,w którym chcesz zajść w ciążę a jeśli to się nie uda to chociaż w momencie rozpoczęcia rozszerzania diety dziecka. Pamiętaj, że to Ty decydujesz co będzie lądować na Waszym stole i na talerzyku Twojego maluszka. Niemowlak nie robi zakupów, nie gotuje i nie wie co jest korzystne dla zdrowia a co niekoniecznie. To właśnie Ty masz decydujący wpływ na późniejsze nawyki twojej pociechy – na to czy będzie preferowało smak słodki i słony, czy polubi owoce i warzywa, gdzie będzie jadało, czy postawi na spożywanie posiłków w biegu, na mieście, czy wybierze popularny fast food czy może coś bardziej odżywczego, w jakiej atmosferze będzie jadło posiłki, czy telewizor będzie głównym gościem przy rodzinnym stole.

Zmiana nawyków żywieniowych

Rozpoczynając swoją przygodę ze zmianą nawyków nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę – zrób to powoli, małymi kroczkami i pamiętaj, że wszystko wymaga czasu i sporego nakładu pracy. Możesz zacząć np. od praktykowania w swoim domu talerza żywieniowego i jedzenia według tego właśnie schematu. Pamiętaj też, że przy planowaniu diety dziecka pomocny może być modelowy talerz żywieniowy (w wersji dla dzieci), który obrazuje udział poszczególnych grup produktów wyrażony w ilościach porcji w całodziennym jadłospisie dziecka. Oba talerze pomogą Ci zapanować nad Waszą dietą.

nawyki żywieniowe

Zalecenia zdrowego żywienia, grafika Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH                    https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-rocznego-dziecka

nawyki żywieniowe

Wiadomo już, że twoje dziecko potrzebuje również UROZMAICENIA i to nie tylko w kontekście różnorodności produktów. Ważny jest również sposób podania i to, aby był jak najbardziej atrakcyjny dla Twojej pociechy. Poniżej kilka talerzy dzięki którym być może zainspirujesz się w jaki sposób podać posiłek Twojemu rozrabiace aby zjadł i przy okazji był ciekawy odkrywania nowych smaków.

urozmaicona dieta dziecka
nawyki żywieniowe dziecka
nawyki żywieniowe

https://www.hortex.pl/13-trikow-jak-przygotowac-szybkie-proste-i-zdrowe-posilki-dla-dzieci/ 

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/dania-dla-dzieci/                                                                                                               

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *