Pierwsza wizyta u dietetyka to pierwszy krok do zmiany sposobu żywienia, niezależnie od tego jaki masz cel, czy chcesz schudnąć, poprawić zdrowie czy też zwiększyć masę mięśniową. Powodów do przyjścia do gabinetu dietetyka jest tyle ile osób pojawia się w gabinecie.
Opowiem w tym artykule jak wyglądają pierwsze wizyty w moim gabinecie.
Każdy dietetyk pracuje ciut inaczej, więc u innych dietetyków mogą te wizyty się różnić.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka w gabinecie?
Wcześniejsze przygotowanie ułatwi Ci przekazanie wszystkich ważnych informacji. Na wizycie pacjenci często się stresują i zapominają wielu rzeczy. A im więcej ja wiem tym bardziej dokładnie dostosuje plan żywieniowy pod konkretnego pacjenta.
2. Wykonaj podstawowe badania
Warto mieć ze sobą wyniki następujących badań:
- morfologia,
- ob,
- TSH,
- glukoza na czczo,
- insulina na czczo,
- profil lipidowy
- a także badanie moczu.
Jeśli chorujesz to mogę również poprosić o dodatkowe badania.
Wyniki te są kluczowym elementem do oceny stanu zdrowia. Na tej podstawie można ocenić, czy organizm funkcjonuje prawidłowo. A także to wstępny obraz do tego jaką dietę powinnam ułożyć, aby idealnie dopasować ją do organizmu.
Np. jeśli wyniki nie są prawidłowe, można starać się zbilansować tak dietę by starać się podreperować zdrowie dietę – jeśli jest taka możliwość.
Jeśli masz wyniki z maksymalnie z 3-4 miesięcy to nie musisz wykonywać nowych, te są całkowicie aktualne.
3. Przygotuj listę przyjmowanych leków i suplementów
Jeśli bierzesz jakieś leki lub suplementy koniecznie mi o tym powiedz! Najlepiej spisz na kartce przed wizytą. Czasami leki wchodzą w interakcje z pożywieniem, wtedy dostaniesz ode mnie taką informację, czego warto unikać, a ja uwzględnię to w diecie. Ponadto, jeśli chodzi o suplementację często jest nadmiernie stosowana bez większego uzasadnienia lub odwrotnie czasami zachodzi również potrzeba suplementowania czegoś w diecie.
4. Przygotuj się na rozmowę o zdrowiu i codziennym odżywianiu
Postaraj podczas wizyty odpowiedzieć na wszystkie pytania, ułatwi to ułożenie najbardziej indywidualnej diety dla Ciebie. Będę pytać m. in. o:
- czy masz jakieś alergie lub nietolerancje,
- czy chorujesz na coś przewlekle,
- czy członkowie rodziny chorują lub chorowali na choroby dietozależne,
- jak często się wypróżniasz,
- jak długo śpisz,
- jak wygląda aktywność fizyczna,
- ile jesz posiłków w ciągu dnia,
- ile pijesz kawy,
- jakich potraw nie lubisz,
- bez jakich potraw nie wyobrażasz sobie jadłospisu,
- ile chciał/a ważyć.
6. Przygotuj się do analizy składu ciała
→ przed wizytą ostatni posiłek zjedz około 2h wcześniej
→ miej opróżniony pęcherz
→ nie pij alkoholu 12h przed wizytą
→ niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny w dniu badania
→ pomiar odbywa się najczęściej w bieliźnie bez skarpetek
Analiza składu ciała nie jest wykonywana:
⊗ u kobiet w ciąży
⊗ u osób z rozrusznikiem serca, wszczepionymi innymi metalowymi urządzeniami
⊗ u osób z epilepsją
Analiza składu ciała odbywa się w bieliźnie bez skarpetek, jest to szybkie badanie (1-2 minuty) i jest całkowicie bezbolesne.
Po analizie składu ciała zmierzę również obwody ciała.
7. Zarezerwuj czas
Wizyta u dietetyka jest ciut dłuższa niż wizyta u lekarza. Zajmuję około godziny czasu. Zarezerwuj tyle w dniu wizyty, żeby nie stresować się i nie patrzeć nerwowo na zegarek. Jeśli na wizytę przychodzisz z partnerem/partnerką i razem chcecie stosować dietę wtedy miej około 2 godzin czasu.
Co mnie czeka na pierwszej wizycie w gabinecie?
Jak już dotrzesz do gabinetu będziemy rozmawiać o wszystkim co napisałam powyżej. Ponadto, porozmawiamy o celach jakie chcesz osiągnąć, o motywacji.
Pokażę Ci dwie formy współpracy – współpraca z dzienniczkiem żywieniowym lub współpraca z jadłospisem, które mam do pracy z pacjentami. Pokaże Ci wydrukowane przykłady i razem zastanowimy się, która forma będzie dla Ciebie najwygodniejsza w codziennym stosowaniu.
O tym czym się różnią współprace możesz poczytać tutaj.
Dostaniesz ode mnie również segregator stworzony specjalnie dla moich pacjentów. Jest to miejsce, gdzie znajduje się mnóstwo zakładek, które motywują, edukują, a także porządkują wszystkie materiały, które daje na wizytach. Bardzo długo nad nim pracowałam, aby był jak najbardziej funkcjonalny i ładny.
To o czym warto również pamiętać, jestem od tego aby pomóc a nie oceniać. Też jestem człowiekiem, też mam gorsze chwile i pewnie tak jak Ty lubię wino i lody i to również nic złego 😊 Jeśli będziesz miał/a ochotę takie produkty pojawią się też w planie żywieniowym.
Nie bój się mówić szczerze. Im bardziej szczera rozmowa tym łatwiejszy jest kontakt między nami i łatwiej się nam pracuje. To najważniejsza zasada w moim gabinecie: szczerość.
Między wizytami jestem do kontaktu, możesz do mnie napisać, zadzwonić i chętnie odpowiem Ci na nurtujące pytania. Pamiętaj: nie dzwoń po godz. 20.00 i nie w weekend 😊 W pierwszych tygodniach diety większa ilość pytań jest całkowicie normalna, więc staram się być zawsze kiedy mnie potrzebujesz.
Kiedy dostanę dietę?
Plan żywieniowy wysyłam na maila po około tygodniu. Na wizycie dokładnie dowiesz się kiedy możesz spodziewać się diety.