Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Jak dbać o włosy, ich kondycję i odżywienie?

jak dbać o włosy ich kondycję i odżywienie

Marzysz by mieć piękne, zdrowe i lśniące włosy? Ich kondycja ostatnio się pogorszyła? Zastanawiasz się dlaczego? No właśnie, oto jest pytanie – przecież stosujesz różnego rodzaju odżywki, wcierki i szampony. Można powiedzieć, że dbasz o włosy codziennie. Czy aby na pewno? Myślałaś kiedyś w czym tkwi sekret mocnych włosów? Czy chodzi tylko o to, co na nie nakładamy? A może o coś więcej? No właśnie – sekretem zdrowych i pięknych włosów oprócz pielęgnacji jest niewątpliwie dobrze zbilansowana dieta uwzględniająca wszystkie składniki niezbędne do odżywienia organizmu.Uwzględniająca mikro i makroskładniki szczególnie potrzebne dla włosów – na wzrost włosów wpływ ma wiele składników odżywczych, a także prawidłowo funkcjonująca gospodarka hormonalna – można zatem powiedzieć, że stan naszych włosów odzwierciedla po części stan naszego organizmu. Jeśli interesujesz się tematem włosów, chcesz poprawić ich kondycję i jednocześnie zadbać o siebie i swoje zdrowie to zapraszam Cię do lektury tego artykułu – być może po jego przeczytaniu poprawie ulegnie nie tylko kondycja twoich włosów.

Jakie badania wykonać?

Oczywistą sprawą jest, że warto badać się regularnie. Niewiele osób jednak wdraża badania w swoje obowiązki. Jeśli natomiast zmagasz się z problemem słabych, wypadających włosów to powinnaś udać się na wykonanie kilku badań, które być może pomogą stwierdzić w czym tkwi problem. Najlepiej jest wybrać taki zestaw, który pomoże stwierdzić nam jakie niedobory występują w organizmie i przy okazji wykryje ewentualne zaburzenia w gospodarce hormonalnej, która również wpływa na wygląd włosów. Warto wykonać takie badania jak:

  • podstawowa morfologia krwi – jest to podstawowe badanie krwi, które pomoże ocenić ogólny stan naszego organizmu.
  • ferrytyna oraz żelazo – ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za magazynowanie żelaza w wątrobie dlatego nie powinniśmy wykonywać jedynie badania poziomu samego żelaza gdyż zarówno niski poziom ferrytyny może prowadzić do anemii, której częstym objawem jest pogorszenie się stanu włosów oraz ich nadmierna utrata.
  • wapń – niedobór wapnia objawia się osłabieniem i wypadaniem włosów dlatego również powinniśmy wykonać badanie jego poziomu we krwi.
  • witamina D – badania wykazały plejotropowe działanie witaminy D, dlatego też niezwykle istotny jest jej prawidłowy poziom w organizmie. Wpływa ona również na włosy poprzez stymulowanie wzrostu komórek, odpowiada za regenerację oraz odgrywa znaczną rolę w procesie produkcji nowych mieszków włosowych. Klimat w jakim żyjemy niestety nie sprzyja uzupełnianiu jej niedoborów ze względu na to, iż jej głównym źródłem jest słońce. Z tego powodu warto wdrożyć suplementację tą witaminą – dla osób dorosłych zaleca się 800–2000 IU w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok.
  • witamina B12 – niedobór witaminy B12 może powodować niedokrwistość czyli anemię – tak, nie tylko niedobór żelaza powoduję anemię i należy o tym pamiętać. Szczególnie narażone na niedobór witaminy B12 są osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, których jadłospis jest ubogi lub całkowicie pozbawiony produktów pochodzenia zwierzęcego. Z pewnością nie jedna osoba, która nagle przeszła np. na weganizm (nieodpowiednio zbilansowany) zauważyła, że nagle włosy i paznokcie się ‘’posypały’’ – no właśnie, to w dużej mierze niedobór tejże witaminy.
  • cynk – niedobór cynku prowadzi do wypadania włosów. Cynk bierze udział również w tworzeniu keratyny, która odpowiada za budowę włosów i spowalnia ich wypadanie. Szczególnie narażone na niedobory cynku są osoby na diecie wegańskiej, gdyż jest on lepiej przyswajalny z produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • trójglicerydy, cholesterol całkowity, HDL i LDL.
  • poziom glukozy we krwi – zaburzona gospodarska cukrowa w organizmie również może być przyczyną najróżniejszych problemów i schorzeń, w tym również tych w tematach ‘’beauty’’, jak np. słabe, wypadające włosy.
  • hormony tarczycy – TSH, FT3, FT4 – najczęstszym objawem problemów z tarczycą jest pogorszenie kondycji włosów. Dostrzega to praktycznie każdy kto wie lub dopiero dowie się o problemie z jakim się zmaga. Z tego powodu warto wykonać szereg badań dotyczących pracy naszej tarczycy, aby upewnić się, że nie zmagamy się z nadczynnością, niedoczynnością bądź też autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy zwanym chorobą Hashimoto.
  • inne hormony, takie jak prolaktyna, progesteron, estradiol, testosteron – każdy z nich jest hormonem, którego niedobór lub nadmiar w organizmie może znacznie zaburzyć niektóre procesy przyczyniając się do jednoczesnego pogorszenia kondycji naszych włosów.

Gdzie są kluczowe składniki w żywności?

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę kondycji włosów jest zmiana sposobu odżywiania i wprowadzenie do diety różnorodnych produktów, które są bogate w składniki szczególnie potrzebne do ich wzrostu i rozwoju. Jeśli dotychczas twoja dieta składała się w dużej mierze z wysoko przetworzonych produktów, żywności typu fast food, słodzonych napojów i innych tego typu to z pewnością nie pomogło to w poprawie kondycji włosów. Zadbaj o wprowadzenie kilku zdrowych nawyków żywieniowych a być może z czasem zauważysz znaczną poprawę. Przede wszystkim zadbaj o:

  • odpowiednią podaż białka w diecie – które jest makroskładnikiem budującym nasz organizm, w tym również włosy. Niedostateczne spożycie białka może zatem prowadzić do pogorszenia się  jakości i zwiększenia ich wypadania. Białko znajdziesz w takich produktach jak mięso, ryby, nabiał, jaja oraz rośliny strączkowe.
  • odpowiednią podaż węglowodanów w diecie – postawą powinny być oczywiście pełnowartościowe źródła węglowodanów o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Warto wprowadzić do diety dobrej jakości pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż, komosę ryżową i wiele innych…
  • bogactwo różnokolorowych owoców i warzyw – różnorodna dieta bogata w rozmaite owoce i warzywa dostarczy nam wiele mikroelementów, które są niezwykle istotne w kontekście zdrowia naszych włosów i nie tylko. Pamiętaj, że skupianie się na kilku produktach spożywczych i katowanie ich na okrągło nigdy nie będzie lepszym rozwiązaniem niż korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw natury. Jedz kolorowo a zawsze wyjdzie Ci to na zdrowie!
  • odpowiednią podaż witamin z grupy B – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12 – każda z nich ma swój udział w kontekście rozwoju i utrzymania włosa w dobrej kondycji. Witaminy te znajdują się w najróżniejszych produktach, przykładowo:
    • witaminę B1 znajdziesz w; wieprzowinie, produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych,
    • witaminę B2 znajdziesz w; mięsie, wątróbce, mleku i jego przetworach (np. serach żółtych), oraz jajach,
    • witaminę B3 znajdziesz w; mięsie, wątróbce, rybach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, otrębach oraz orzechach,
    • witaminę B5 znajdziesz w; kurczaku, wątróbce, tłustych rybach, suchych nasionach roślin strączkowych oraz w drożdżach,
    • witaminę B6 znajdziesz w; rybach, podrobach, warzywach skrobiowych i strączkowych, orzechach, bananach, awokado oraz w żółtkach jaj,
    • witaminę B7 znajdziesz w; drobiu, owocach morza, ryżu brązowym, warzywach (kalafior, szpinak),
    • witaminę B9 znajdziesz w; wątróbce oraz zielonych warzywach (zwłaszcza liściastych i kapustnych)
    • witaminę B12 znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja, nabiał).
  • witaminę A – odpowiedni poziom tejże witaminy w organizmie pomaga zachować zdrowy wygląd i pomaga regulować tempo wzrostu włosa. Wpływa również na ‘’nawilżanie’’  sprawiając, że włosy są mniej kruche. Jest to jednak witamina, której nadmiar wpływa na włosy równie niekorzystnie co niedobór i może być związany z ich wypadaniem. Witaminę A znajdziesz między innymi w: maśle, jajach, mleku i jego przetworach, podrobach oraz w niektórych warzywach (takich jak marchewka,  batat, dynia czy szpinak).
  • witaminę E – jest silnym przeciwutleniaczem. Pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i tym samym włosów – wpływa pozytywnie na gruczoły łojowe regulując ich pracę. Ma również istotne znaczenie dla prawidłowego wzrostu włosów i spowalnia ich wypadanie. Najlepszymi źródłami witaminy E są produkty pochodzenia roślinnego – oleje, oliwy, orzechy, pestki oraz nasiona. Witaminę E znajdziemy również w pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w warzywach (zwłaszcza ciemnozielonych).
  • witaminę C – jest silnym przeciwutleniaczem. Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu – białka, które pełni funkcje strukturalne we wszystkich komórkach i tkankach organizmu, w tym również włosów. Znajdziesz ją np. w owocach cytrusowych i warzywach, takich jak papryka, brokuły, kalafior czy brukselka.
  • witaminę H – zwana również biotyną – wpływa na elastyczność i sprężystość włosów. Dodatkowo wpływa na aktywność mieszka włosowego. Niedobór występuje rzadko – witamina H jest wytwarzana przez bakterie jelitowe. Źródłami biotyny w pożywieniu są np. mleko, podroby, jaja (żółtka), soja, szpinak, pomidory czy marchewka.
  • mikroelementy takie jak cynk, miedź, żelazo, krzem i selen – każdy z nich, z osobna ma znaczny udział w procesach dotyczących włosów i w późniejszym utrzymaniu ich w dobrej kondycji.
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – są budulcem wielu komórek w organizmie. Mają znaczący wpływ na wygląd, odżywienie oraz nawilżenie włosa. Niedobór NNKT może być przyczyną znacznego pogorszenia kondycji włosów oraz zwiększenia ich wypadania. Źródłami NNKT są oleje i oliwy, orzechy włoskie, siemię lniane oraz tłuste ryby morskie.
  • odpowiednią podaż płynów – podstawą oczywiście powinna być woda – nawodniony organizm to zdrowy i szczęśliwy organizm – nawodnienie ma wpływ na wszystko – ogólne samopoczucie, trawienie, stan włosów, skóry i paznokci.

W czym może pomóc nam trycholog?

Trycholog jest specjalistą który zajmuje się skórą głowy i włosami. Można powiedzieć, że to taki lekarz od włosów. Tak samo jak dietetyk jest od diety, dermatolog od skóry a dentysta od zębów. Trycholog może pomóc nam ustalić przyczynę nadmiernej utraty włosów czy też innych problemów związanych z włosami i skórą głowy – dlatego jeśli uważasz, że dbasz o siebie w 100% – pielęgnacja twoich włosów jest odpowiednia, dbasz o dietę i jednocześnie organizm a włosy nadal są w opłakanym stanie to być może warto udać się do specjalisty, jakim jest właśnie trycholog. Pamiętaj, że przyczyna może tkwić głębiej i być związana z chorobą którą powinien zająć się specjalista – nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie załatwić na własną rękę i czasem warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc i poradę – w przypadku włosów powinna być to właśnie pomoc trychologa – pomoże on dobrać nam indywidualny, odpowiedni dla problemu sposób pielęgnacji włosów i być może skieruje nas do innych lekarzy specjalistów którzy również mogą przyczynić się do rozwiązania problemu z włosami.

jak dbać o włosy kim jest trycholog

Przepis na zdrowe, mocne włosy

Jak już wiesz, nawyki żywieniowe które sobie wypracujemy mają wpływ nie tylko na naszą sylwetkę ale również na wygląd naszych włosów, skóry czy paznokci. Chcąc zadbać również o nie powinniśmy jednocześnie zadbać o nasz jadłospis i starać się aby był jak najbardziej różnorodny i bogaty w składniki potrzebne dla wzrostu włosów – aby były mocne, piękne i lśniące. No tak, teoretycznie wiesz co jeść – witaminy minerały itp. itd… Ale jak to wygląda w praktyce? No właśnie! Przygotowałam dla Ciebie 2 proste przepisy na piękne włosy. Spróbuj, nie pożałujesz i być może niedługo zauważysz pierwsze zmiany w wyglądzie i kondycji włosów.

ODŻYWCZY, BIAŁKOWY KOKTAJL DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW, potrzebujesz:

  • sporą garść borówek – borówki są bogate w witaminę C oraz antyoksydanty.
  • garść szpinaku – szpinak to samo zdrowie. Zielone warzywo zawierające wiele cennych składników potrzebnych do zachowania dobrej kondycji włosów, m.in. kwas foliowy, żelazo oraz witaminy A i C.
  • małego banana – nada słodkości i jednocześnie zawiera witaminy A, C, E i z grupy B oraz minerały, przede wszystkim potas.
  • ½ szklanki jogurtu – dodatek białkowy oraz źródło drogocennego wapnia w koktajlu.
  • miarkę odżywki białkowej o ulubionym smaku – dodatek białkowy i smakowy, bo kto nie lubi aby koktajl był odżywczy i tym samym smakował jak deser? Oczywiście jest to dodatek opcjonalny i możesz go pominąć.
  • łyżeczkę nasion chia – są źródłem NNKT, które w dużej mierze przyczyniają się do tego aby włosy były elastyczne, nawilżone, lśniące i zdrowe.

Przygotowanie: jest banalnie proste – wystarczy że zmiksujesz wszystko na gładko opcjonalnie dodając wodę do uzyskania pożądanej przez siebie konsystencji (dodaj więcej jeśli lubisz bardziej płynne koktajle a mniej jeśli jesteś fanką treściwych i gęstych).

ZDROWA i KOLOROWA SAŁATKA DLA WŁOSÓW, potrzebujesz:

  • jajko – są źródłem białka oraz witamin (A, D, E, K, B2, B12).
  • ½ kostki twarogu półtłustego – źródło białka oraz drogocennego wapnia w posiłku.
  • 2 łyżki ciecierzycy – nasiona roślin strączkowych są źródłem wapnia, błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Jeśli nie przepadasz za ciecierzycą możesz zastąpić ją np. fasolą lub soczewicą.
  • ½ małej papryki – kolorowy dodatek warzywny zwiększający objętość i odżywczość posiłku. Źródło witaminy C.
  • ½ awokado – dodatek tłuszczowy, źródło NNKT.
  • małego ogórka – w ulubionej postaci – może być zwykły, kiszony lub małosolny – kolorowy dodatek warzywny zwiększający objętość posiłku i jego odżywczość.
  • łyżkę oliwy z oliwek/oleju lnianego/oleju z czarnuszki/innego ulubionego – dodatek tłuszczowy, źródło NNKT.
  • łyżkę pestek dyni – są bogactwem minerałów. Zawierają m.in. witaminy z grupy B, cynk, żelazo, miedź oraz magnez.
  • kromkę pieczywa pełnoziarnistego dobrej jakości – jako źródło pełnowartościowych węglowodanów.
  • łyżkę szczypiorku – dodatek smakowy.
  • łyżkę natki pietruszki – dodatek smakowy, bogactwo witamin i minerałów.
  • garść ulubionej zieleniny, np. szpinaku lub roszponki – zielone warzywa zawierają wiele cennych składników potrzebnych do zachowania dobrej kondycji włosów, m.in. kwas foliowy, żelazo oraz witaminy A i C.
  • przyprawy; sól, pieprz, ulubione zioła, czarnuszka – dla urozmaicenia smaku sałatki. Dopraw ją jak tylko lubisz.

Przygotowanie:

  1. Do miski wsyp sałatę i dodaj posiekane zioła – szczypiorek i pietruszkę.
  2. Dodaj pokrojoną paprykę, ogórka i dojrzałe awokado.
  3. Na wierzch pokrusz twaróg i dopraw do smaku solą, pieprzem, ulubionymi ziołami i czarnuszką.
  4. Na twaróg wyłóż ciecierzycę i pokrojone na ćwiartki jajko.
  5. Całość polej oliwą/olejem, posyp uprażonymi pestkami dyni.
  6. Zjedz sałatkę z kromką pieczywa.

Podsumowanie

Chcąc zadbać o włosy nie wystarczy je myć i pielęgnować od zewnątrz. Podstawą jest to, aby zadbać o nie od środka – nakarmić i odżywić w należyty sposób. Zanim zdecydujesz się kupić kolejną odżywkę lub sięgnąć po kolejny suplement z apteki, pomyśl o tym jak wygląda twoja dieta na co dzień. Czy dokonujesz zdrowych i świadomych wyborów, czy może wiele należałoby poprawić. Są to małe rzeczy – zamiast batona ze sklepu wybierz domową alternatywę, paczkę chipsów zastąp garścią orzechów włoskich, białe pieczywo zamień na razowe a każdy posiłek wzbogać porcją warzyw lub owoców o jak największej różnorodności. Oczywiście, stan naszych włosów może być również bezpośrednio skorelowany z ukrytą chorobą i sama dieta może nie wystarczyć – wtedy warto skonsultować się z lekarzem, który zleci szereg badań potrzebnych do znalezienia problemu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz większą świadomość tego, w jaki sposób zadbać o odżywienie swoich włosów. Powodzenia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *