Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Ile mogę przytyć w ciąży? Czyli o prawidłowym przyroście masy ciała kobiety ciężarnej

Właśnie dowiedziałaś się że będziesz mamą. To doskonała informacja – zarówno dla Ciebie jak i Twoich najbliższych. To twoja pierwsza ciąża i zastanawiasz się jak będzie przebiegać ten ‘’proces’’? Jak zmieni się twoje ciało? Ile powinnaś przytyć? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zapraszam Cię do lektury! 🙂

Ile powinnaś przytyć w trakcie ciąży?

Przyrost masy ciała w ciąży to naturalny proces którego żadna kobieta nie jest w stanie uniknąć. Związane jest to ze wzrostem dziecka oraz zmianami naturalnie zachodzącymi w ciele kobiety. Należy podkreślić, że każda z nas jest inna i w tym okresie przytyje mniej bądź więcej kilogramów.

Jeśli w okresie przed ciążą zawsze byłaś szczupła a twoje BMI było zbyt niskie to możliwe, że przez okres ciąży twój organizm będzie chciał zgromadzić więcej zapasów energetycznych na rozwój maluszka, przez co przytyjesz większą ilość kilogramów. 

Antagonistyczna sytuacja będzie w momencie, w którym jesteś osobą zmagającą się ze zbyt wysoką masą ciała już przed ciążą – wtedy dla bezpieczeństwa swojego oraz swojego dziecka powinnaś zadbać o to, aby tych kilogramów ‘’nie zebrać’’ po drodze zbyt wiele. 😉

Według norm przyrost masy ciała w ciąży pojedynczej w zależności od wskaźnika BMI sprzed ciąży plasuje się następująco:

BMI PRZED CIĄŻĄ                          PRZYROST MASY CIAŁA W TRAKCIE CIĄŻY

niedowaga <18,5                                 12,5 kg – 18 kg

prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,9     11,5 kg – 16 kg

nadwaga – 25,0 – 29,9                         7 kg – 11,5 kg

otyłość > 30                                         5 kg – 9 kg

* inne normy będą dla ciąży bliźniaczej

Czym jest BMI?

BMI to wskaźnik określający stosunek masy ciała do wzrostu. Może być pomocny w określaniu, czy dana osoba ma nadwagę, niedowagę czy też wagę w normie. BMI to nic skomplikowanego – możemy je obliczyć stosując powszechnie dostępne kalkulatory internetowe bądź dzieląc naszą masę ciała przez wzrost do kwadratu (wzrost do wzoru podstawiamy w metrach).

Dla przykładu, obliczmy BMI kobiety mającej 1,64 wzrostu, ważącej 75 kilogramów.
Obliczenia będą wyglądały następująco:

75 / (1,64 * 1,64) = 27,89
Patrząc na powyższe normy oznacza to, że ta kobieta ma nadwagę.

*Pamiętaj jednak, że wskaźnik podany powyżej nie uwzględnia stanu jakim jest ciąża. Przykładowo, będąc w 7 miesiącu ciąży oczywistą sprawą jest, że twoje BMI może być zbyt wysokie. Jest to absolutnie normalne i nie masz się czym przejmować!

Zbyt wysoki przyrost masy ciała

Wiedz, że w ciąży nie należy „folgować’”. Owszem, w poszczególnych trymestrach ciąży Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe jednak nadwyżkę tą należy pokryć z produktów jak najbogatszych w witaminy i składniki mineralne.

Ciąża to nie czas na spełnianie swojej każdej zachcianki, pochłaniania kilograma czekolady, pizzy i innych wysokoenergetycznych przekąsek – tak skonstruowana dieta w tym okresie może skutkować zbyt wysokim przyrostem masy ciała, który będzie szkodliwy zarówno dla Twojego dziecka jak i dla Ciebie.

Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży skutkuje podwyższonym ryzykiem nadciśnienia, cukrzycy ciążowej, powikłań zakrzepowych, mniejszym komfortem na co dzień (bóle kręgosłupa, żylaki, hemoroidy). Ponadto nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko porodu z zastosowaniem cesarskiego cięcia, przedwczesnego porodu bądź urodzenia dziecka o zbyt wysokiej masie urodzeniowej.

prozdrawiam dietetyk ciąża

Jeśli czujesz, że twój organizm domaga się wielu kulinarnych zachcianek – postaraj się nad nimi zapanować! 🙂 Przede wszystkim zadbaj o:

  • Regularność posiłków
  • Odpowiednie zbilansowanie swoich dań (zadbaj aby znajdowały się w nim pełnowartościowe źródła białka, tłuszczy oraz węglowodanów)
  • Urozmaicanie posiłków – przykładowo, jeśli śniadanie jesz na słono to drugie śniadanie zjedz na słodko 😉 Taki zabieg sprawi, że twoja ochota na słodycze w drugiej części dnia będzie mniejsza.
  • Wprowadzaj do swojej diety zdrowe alternatywy – jeśli masz siłę i chęci to nic nie stoi na przeszkodzie. Zrób zdrową pizzę, ciasto czy pyszny makaron. Zarówno Ty jak i Twoja rodzina na pewno będziecie zadowoleni! 🙂

Zbyt niski przyrost masy ciała

Zarówno nadwaga jak i niedowaga przed i trakcie ciąży wpływa bezpośrednio na rozwój i zdrowie dziecka – zarówno w życiu płodowym jak i w późniejszych etapach rozwoju. Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży również może być niebezpieczny dla Ciebie i Twojego maluszka – może urodzić się on zbyt wcześnie oraz mieć niską masę urodzeniową – co często wiąże się z chorobowość i umieralnością okołoporodową. Zadbaj o siebie i swoją dietę!

Co składa się na dodatkowe kilogramy w ciąży?

Pamiętaj, że na twoją wagę w ciąży składa się wiele czynników – oprócz dziecka będą to również łożysko, płyn owodniowy, powiększona macica, większa masa gruczołów piersiowych, większa objętość krwi matki, większa ilość płynów komórkowych oraz większa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety.

Zmiany te rozkładają się następująco:

  • około 1 – 1,5 kg – macica
  • około 1 – 2 kg – piersi
  • około 1 – 1,5 kg – płyn owodniowy
  • około 0,5 – 1 kg – łożysko
  • około 1,5 – 2 kg – krew i dodatkowe płyny
  • około 2 – 4 kg – dodatkowa tkanka tłuszczowa wyściełająca jamę brzuszną, chroniąca płód oraz stanowiąca energetyczny materiał zapasowy na okres karmienia piersią.

Widzisz? Nie masz się czym martwić. Kilogramy które „zyskasz” w ciąży nie zostaną z tobą na długo jeśli tylko przejdziesz przez ten okres rozsądnie, z dbałością o dietę i tryb życia. 🙂

Podsumowanie

Podsumowując, ciąża to nie czas na spełnianie każdej zachcianki kobiety ciężarnej. To czas w którym powinnyśmy szczególnie zadbać o swoją dietę oraz zmianę nawyków na lepsze!

Zapewniam Cię, że jeśli będziesz spożywać regularne posiłki, dbać o podaż owoców oraz warzyw, na twoim talerzu codziennie będą gościć pełnowartościowe źródła białka, tłuszczy, węglowodanów oraz dołączysz do swojej rutyny aktywność fizyczną (dopasowaną indywidualnie, nie mają być to mordercze treningi) to szybko wrócisz do formy sprzed okresu ciąży.

Nie obawiaj się, te kilka/kilkanaście dodatkowych kilogramów to nic strasznego – są one potrzebne do tego aby twój maluch rozwinął się prawidłowo i szczęśliwie przyszedł na świat. Podejdź do sprawy zdroworozsądkowo, nie ulegaj każdej zachciance (raz czy dwa można, każdy z nas ma przecież jakieś słabostki ;)), wypoczywaj i przede wszystkim ciesz się tym że zostaniesz mamą. Powodzenia! 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *