Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Gdzie kryje się cukier w produktach spożywczych?

cukier w produktach spożywczych

Obecnie w sklepach ciężko znaleźć produkt, który nie zawierałby w swoim cukru… Na prawdę… Chodząc między sklepowymi półkami 95% asortymentu będzie zawierało dodany cukier. Czy to znaczy, że nie możemy kupować zupełnie nic? Musimy robić wszystko sami a gotowe produkty powinny odejść w niepamięć? Otóż nie! Nic bardziej mylnego 😉 Należy przede wszystkim zwracać uwagę na całkowitą wartość odżywczą produktu a nie tylko i wyłącznie na dodatek cukru. Sam cukier to nie wszystko a małe jego ilości wcale nas nie zabiją 😉

Na co zwracać uwagę przy doborze produktów w sklepie?

Przedstawię Ci kilka zasad, którymi warto kierować się robiąc zakupy oraz kilka produktów spożywczych w których cukier najczęściej kryje się w sporych ilościach;

  • zwracaj uwagę na ogólną zawartość składników odżywczych – zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów. Odpuść sobie produkty które są kombinacją białkowo – tłuszczową (większość popularnych przekąsek typu batoniki, czekolada itp.)
  • wybieraj produkty bogate w białko – przykładowo, wybierając jogurt pitny na szybką przekąskę wybierz ten o wysokiej zawartości białka, np. skyr, nie popularny jogurt, który w to białko jest ubogi… Tak, oba te jogurty będą zawierały dodatek cukru, jednak spożywając wersję wysokobiałkową sprawisz, że cukier zawarty w produkcie wolniej się wchłonie a taki jogurt nasyci Cię na dłużej.
  • gotowe sosy, ketchupy itp. – nie masz czasu robić sosów od podstaw? Chcesz wybrać najmniejsze zło? Patrz na etykietę! Kupowanie gotowego sosu to nic strasznego, wybierz ten, który ma najmniej cukrów na 100g produktu i ciesz się pysznym obiadem bez wyrzutów sumienia. 🙂
  • słodzone napoje – woda smakowa, coca cola, soki i inne – nie umiesz żyć bez słodkich napojów? Są one nieodłącznym elementem twojego dnia? Przestaw się na wersję bez cukru… Co jak co, ale słodzone napoje nie wpływają korzystnie ani na naszą sylwetkę ani na nasze zdrowie. Zatem, jeśli już musisz, wybierz napój zero, naturalną wodę z aromatami bądź w ostateczności, od czasu do czasu sięgnij po szklankę soku 100%. Na zdrowie! 🙂
  • płatki śniadaniowe – to jedne z najbardziej dosładzanych pozornie zdrowych produktów. Owszem, obecnie na rynkach pojawiają się płatki powstające w większości z pełnoziarnistych ziaren zbóż, nadal jednak są one bogatym źródłem dodanego cukru… Co teraz? Wybieraj te z jak najmniejszą jego ilością… Niech to nie będzie zlepiona cukrem granola z dodatkiem czekolady i innych ‘’bajerów’’. 🙂 W ostateczności takie słodkie płatki mogą pojawić się w naszej diecie jako dodatek rekreacyjny w postaci ‘’toppingu’’ na naszej pysznej owsiance. 😉
  • batoniki zbożowe – to kolejna ‘’fit’’ pułapka mająca często więcej cukru i kalorii niż ich tradycyjne zamienniki w postaci marsa czy snickersa… Owszem, mogą być bardziej pełnowartościowe ze względu na dodatek zbóż czy bakalii jednak potrafią być nie małą bombom kaloryczną! Po raz kolejny – analizuj skład, wybieraj batony bez dodanego cukru, syropu glokozowo–fruktozowego i innych ‘’sklejaczy’’. Obecnie na rynku wybór jest tak duży, że na pewno znajdziesz zdrowszą alternatywę a w wolnej chwili możesz przygotować takie batony sama i trzymać je przez cały tydzień w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Zaoszczędzisz pieniądze i zdrowie a przy okazji przygotujesz pyszną przekąskę dla całej rodziny.
  • suszone owoce – pozornie zdrowa przekąska jednak większości z nas wydaje się, że są to owoce suszone na słońcu… 😉 W idealnym świecie powinno tak być, realia są niestety inne… Najczęściej spotykane są suszone owoce, które w składzie mają 50% owoców a reszta to czysty cukier! Dlatego zwracaj uwagę na ich skład oraz wartości odżywcze i szukaj produktów zawierających jak najmniej cukru dodanego.
  • owoce z puszki – pyszne, słodziutkie, dostępne cały rok. Bo kto z nas nie lubi tych soczystych brzoskwinek czy ananasa w syropie? Trzeba niestety na nie uważać. Takie owoce to prawie to samo co słodycze w czystej postaci… Wszystkiemu winny jest syrop, w którym zanurzone są owoce, zawiera on znaczne ilości cukru dzięki czemu mają one długą datę do spożycia. Dlatego owoce puszkowane powinny pojawiać się w naszej diecie okazjonalnie, lepiej postawić na te świeże, jeść sezonowo i patrzeć co akurat znajduje się na ryneczkach czy w sklepach.
  • kremy czekoladowe do smarowania – w reklamach przestawiane są jako pożywne śniadanie dla dziecka, najlepiej spożyte w towarzystwie ‘’białej’’ bułki 😉 … Nic bardziej mylnego. Takie kremy to mieszanka tłuszczowo – węglowodanowa. Dlatego lepiej przygotować taki krem samemu, np. z awokado z dodatkiem kakao oraz miodu, lub postawić na naturalne masło orzechowe (bez dodatku soli oraz cukru).
  • gotowe naleśniki, pierogi – np. na słodko z serem. Często kupowane w sytuacji awaryjnej, na szybki obiad zjedzony w biegu. Do odgrzania i gotowe. Gotowe produkty również zawierają znaczne ilości cukru, dlatego warto przeanalizować ich skład oraz wartości odżywcze. Mimo wszystko taka opcja awaryjna będzie lepszą opcją niż np. kebab czy zapiekanka z osiedlowej budki. Dostarczy nam zarówno białka i tłuszczy z twarogu (jeśli wybierzemy opcję z serem) oraz węglowodanów z mąki. Ponadto gotowe pierogi czy naleśniki dostępne w sklepach mają często co raz lepsze i krótsze składy, wystarczy tylko poszukać a szybki, awaryjny obiad może okazać się naprawdę zdrowy! 🙂 Ponadto dodatek np. świeżych truskawek i jogurtu naturalnego tylko podbije wartość zdrowotną oraz smakowitość takiego posiłku.
  • dżemy, konfitury i inne – takie produkty to często sam cukier, nawet jeśli producent deklaruje, że jest to produkt o obniżonej jego zawartości… Zwracajmy na to uwagę i albo postawmy na świeże owoce albo wybierajmy wersje 100% owoców. Taki dżem będzie droższy ale jednocześnie smaczniejszy i na pewno znajdziemy tam owoce a nie mus cukrowy z pestkami owoców ;).
  • pieczywo – szczególnie zwracajmy uwagę na ‘’ciemne’’, często oszukane, barwione karmelem lub słodem jęczmiennym. Czytajmy składy, również pieczywa, wybierajmy to z jak najmniejszą ilością cukru, z krótkim składem, najlepiej pełnoziarniste, orkiszowe bądź żytnie.
  • wędliny oraz inne przetwory mięsne – poza tym, że często nie znajdziemy w nich mięsa to mogą być dodatkową ‘’zapchane’’ cukrem i innymi polepszaczami smaku. To ważne, aby zwracać uwagę na ich skład.
gdzie kryje się cukier w produktach spożywczych

Pod jakimi nazwami ukryty jest cukier?

Robiąc zakupy zachowaj czujność, cukier w produktach spożywczych nie będzie zawsze opisany jako cukier czy sacharoza… Jeśli zależy Ci na robieniu świadomych zakupów i wybieraniu produktów jak najlepszej jakości zwracaj uwagę także na inne aspekty, między innymi na cukier ukryty pod wieloma nazwami: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, melasa, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód (tak, pozornie zdrowy miód również jest źródłem cukrów prostych i nie można spożywać go w nieograniczonych ilościach), karmel, cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku. Te nazwy oznaczają cukry proste dodane do produktu.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *