Rodzice są w stanie stanąć na głowie aby przekonać swoje dziecko do zjedzenia jeszcze kawałeczka, jeszcze łyżeczki. Stosują różne metody – opowiadają bajki, puszczają bajeczki, zagadują odwracając tym samym uwagę dziecka od sygnałów jakie wysyła mu organizm. Tymczasem Rodzicu – musisz uświadomić sobie, że kiedy maluch nie chce jeść od razu standardowych porcji to wcale nie znaczy, że będą z nim problemy i że będzie niejadkiem do końca życia. Żołądek rozwija się i zwiększa swoją pojemność z biegiem czasu – niemowlak z pewnością nie będzie miał od razu tyle miejsca na jedzonko co 2 – latek czy osoba dorosła. Dbanie o szczególne potrzeby żywieniowe dziecka i dostosowywanie sposobu żywienia do możliwości jego układu pokarmowego jest szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Z tego też powodu na początku przygody z żywieniem dziecka powinniśmy zdecydować się na posiłki o małej objętości które są zarazem gęste odżywczo i mają dużą wartość energetyczną.
Jak zmienia się pojemność żołądka dziecka?
Dla porównania: w pierwszej dobie życia pojemność żołądka noworodka wynosi 5-7 ml – żołądek jest wielkości wiśni. W 3 miesiącu to już 180 ml, a w 9 – 240 ml. I cały czas rośnie…
Żołądek 2-latka to ok. 1/3 wielkości żołądka dorosłego zatem wynosi około 300 – 450 ml. Natomiast pojemność żołądka u osoby dorosłej wynosi 1-1,5 litra i w skrajnych sytuacjach może rozciągnąć się nawet do 3 litrów.
Zmiana zapotrzebowania kalorycznego, a wiek dziecka
Ponadto, w zależności od wieku, człowiek ma zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne – dziecko w pierwszym miesiącu życia potrzebuje do pokrycia wszystkich potrzeb bardzo dużą ilość kalorii, wartość ta oscyluje w granicach 120 kcal/kg masy ciała/dobę. Z kolei u dzieci w wieku 1 – 3 wartość ta spada i dobowe zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała wynosi ok. 83 kcal.
U osób dorosłych ze względu na mniejszą ilość procesów rozwojowych w organizmie wartość ta znacznie maleje, waha się i jest zależna od wielu zmiennych, m.in. płci, poziomu aktywności, stanu fizjologicznego, chorób i innych. Niemniej jednak z pewnością nie sięga ona tak wysoko jak u niemowlaka który jest w fazie intensywnego rozwoju.
Przykładowo – dorosły mężczyzna o wadze 80 kg, który miałby zjeść na kilogram masy ciała tyle kalorii co niemowlę musiałby zjeść ich około 9600! Tymczasem jego średnie zapotrzebowanie jest 3 razy mniejsze.
To samo tyczy się kobiet – kobieta ważąca 60 kg, prowadząca siedzący tryb życia ma zapotrzebowanie około 2000 kcal. Jedząc tyle, ile potrzebuje niemowlak musiałaby dostarczyć do organizmu 7200 kcal! To ponad 3,5 razy więcej niż potrzebuje.
Tym samym widzimy, jak intensywny wzrost i rozwój dziecka wpływa na jego zapotrzebowanie energetyczne.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉
Został tylko jeden krok!
Właśnie wyraziłeś chęć zapisu do mojego Newslettera. Na podany przez Ciebie adres e-mail wysłałam przed chwilą krótką wiadomość z prośbą o ostateczne potwierdzenie zapisu na moją listę mailingową.
Dzięki temu będę miała pewność, że podany adres e-mail jest poprawny. Dziękuję!