Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Dieta przeciwzapalna

dieta przeciwzapalna

Stan zapalny to naturalne zjawisko występujący podczas infekcji. Niemniej jednak przewlekły stan zapalny może być przyczyną wielu innych schorzeń. Obecnie mówi się o wielu modelach diet mających działać pro zdrowotnie, przeciwzapalnie – dieta przeciwzapalna, śródziemnomorska,  DASH, fleksitarianizm i wiele, wiele innych.

Każda z wyżej wymienionych ma pozytywny wpływ na nasz organizm i niewątpliwie może przyczynić się do poprawy wyników badań, poprawy samopoczucia oraz sylwetki.

 W tym artykule omówimy dietę przeciwzapalną. Czy jest zdrowa? W jaki sposób działa? Na czym polega? Co jeść a czego unikać stosując się do zasad tej diety? Zapraszam Cię do lektury i zapoznania się z tematem diety przeciwzapalnej.

Stan zapalny - przyczyny wystąpienia

Wiele jest sytuacji w których nasz organizm może być w nie najlepszej kondycji i jednocześnie zmagać się ze stanem zapalnym. Na większość z nich mamy jednak znaczący wpływ i często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele w kontekście zdrowia zależy od nas. Do przyczyn powstawania przewlekłego zapalnego można zaliczyć:

  • niezdrowy tryb życia
  • przewlekły stres
  • spożywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • przyjmowanie niektórych leków
  • nieodpowiednią dietę

Czym jest dieta przeciwzapalna?

Jak sama nazwa wskazuje – dieta przeciwzapalna ma zapobiegać lub łagodzić stany zapalne w naszym organizmie. Wszelakie produkty żywnościowe które konsumujemy na co dzień wykazują działanie pro – lub przeciwzapalne. Z tego też powodu powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na całokształt naszej diety – na to co w niej przeważa, jak jest skomponowana, z jakiej jakości produktów, czy jest odpowiednio zbilansowana i czy w pełni odżywia nasz organizm. Dzięki zastosowaniu diety przeciwzapalnej możemy uniknąć rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca czy miażdżyca.

pozdrawiam dieta przeciwzapalna

Podstawy diety przeciwzapalnej

Sposób odżywiania jaki stosujemy na co dzień może zmniejszać lub nasilać procesy zapalne w naszym organizmie dlatego na co dzień powinniśmy wybierać produkty o charakterze przeciwzapalnym i oderwać się od powszechnie stosowanego modelu diety zachodniej w której dominują wysoko przetworzone produkty spożywcze, nadmiar cukru, soli, oczyszczonej mąki, słonych przekąsek, słodyczy, mięsa i innych produktów niekoniecznie sprzyjających zdrowiu. Chcąc zadbać o siebie poprzez stosowanie diety przeciwzapalnej zastosuj się do kilku wskazówek:

  • ogranicz spożycie mięsa, wybieraj dobrej jakości, chude odmiany – najlepiej mięso drobiowe; rzadziej wołowinę lub wieprzowinę.
  • włącz do diety nisko przetworzone produkty zbożowe zawierające błonnik – wybieraj te o jak najniższym indeksie glikemicznym – różnego rodzaju kasze, komosa ryżowa, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane i wiele innych – wybór jest ogromny i pamiętaj, że nie tylko białe bułeczki są naprawdę smaczne!
  • ogranicz cukry proste pochodzące z wysoko przetworzonej żywności – najczęściej nie wnoszą do naszej diety zupełnie nic, są pozbawione wartości odżywczej i powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi co może nasilać procesy zapalne w naszym organizmie.
  • jedz ryby i owoce morza – szczególnie tłuste ryby morskie (np. makrela, łosoś) które są bogatym źródłem kwasów omega – 3 wykazujących silne działanie przeciwzapalne.
  • wybieraj chudy i półtłusty nabiał. Tłusty jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych które w nadmiarze szkodzą nasilając procesy zapalne.
  • jedz warzywa i owoce, nie ograniczaj się, kupuj sezonowo i różnorodnie – spożywaj je kilka razy dziennie, najlepiej w formie surowej, jako dodatek do posiłku. Warzywa i owoce są bogatym źródłem antyoksydantów, minerałów oraz błonnika.
  • spożywaj dobrej jakości oleje roślinne – wybieraj te o korzystnym stosunku kwasów omega 3 (wykazują działanie przeciwzapalne) : omega 6 (wykazują działanie pro zapalne) – postaw na oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej z awokado czy olej sojowy.
  • uważaj na tłuszcze nasycone – nie powinny stanowić więcej niż 10% kaloryczności diety (przy diecie 2000 kcal będzie to zatem 200 kcal z tłuszczy nasyconych, biorąc pod uwagę ich kaloryczność będzie to mała objętość produktu. Dlatego tak ważne jest aby kontrolować ich podaż w codziennej diecie). Do ich źródeł należą m.in. produkty takie jak masło, smalec, olej kokosowy, olej palmowy, tłuste mleko, sery, śmietanka,  jaja (żółtko), czerwone mięso.
  • włącz do diety strączki – są naprawdę smaczne; zawierają białko, błonnik, składniki mineralne oraz będą dobrym uzupełnieniem diety przeciwzapalnej w której powinno ograniczać się białko zwierzęce na rzecz roślinnego. Spróbuj fasoli, ciecierzycy, soczewicy czy grochu – z ich dodatkiem można skomponować wiele smacznych i odżywczych potraw.
  • doprawiaj, nie bój się przypraw – zioła i przyprawy są źródłem polifenoli które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i w dodatku urozmaicą twój posiłek. Wybieraj przyprawy takie jak cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, kurkuma, goździki, rozmaryn i wiele, wiele innych. Dzięki nim na twoim talerzu nigdy nie zawita nuda!
  • zaopatrz się w różne orzechy, pestki i nasiona – nie tylko nadadzą diecie smaku ale również wzbogacą ją o cenne składniki odżywcze oraz fitoskładniki mające potencjał przeciwzapalny. Włącz do diety produkty takie jak orzechy włoskie, pestki dyni, migdały i inne.
  • pij odpowiednią ilość płynów – przewagą powinna być woda mineralna, zalecane są również napary z ziół oraz zielona herbata. Zrezygnuj z kolorowych, słodzonych, gazowanych napojów – szczególnie tych zawierających ogromne ilości cukru i syropu glukozowo – fruktozowego.
  • ogranicz alkohol do minimum – ma silne działanie prozapalne i nie jest składnikiem pożądanym w diecie dlatego lepiej go wyeliminować. Raz po raz można sobie pozwolić na LAMPKĘ 😉 czerwonego wina z uwagi na sporą zawartość związków bioaktywnych wykazujących działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne i antymutagenne.

Dieta przeciwzapalna - korzyści ze stosowania

Dieta przeciwzapalna może być doskonałym pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych na lepsze. Wykazuje korzystne działanie w prewencji wielu chorób takich jak otyłość, niektóre choroby autoimmunologiczne, neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera), RZS, depresja czy endometrioza. Ponadto zastosowanie i trzymanie się zaleceń diety może skutkować obniżeniem ryzyka śmiertelności z powodu chorób sercowo – naczyniowych, nowotworów oraz przedłużeniem, poprawieniem jakości życia i funkcjonowania na co dzień.

Podsumowanie

Wykazano, że stosowanie diety przeciwzapalnej przynosi wiele korzyści dla zdrowia – przede wszystkim zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Jeśli chcesz zmienić/poprawić nawyki żywieniowe ale boisz się eksperymentalnych modeli diet pełnych wyrzeczeń i zasad to z pewnością model diety przeciwzapalnej może być właśnie dla Ciebie! Opiera się on na zasadach zdrowej, zbilansowanej diety i nie ogranicza nas w żadnym aspekcie (oczywiście tym potrzebnym do funkcjonowania, nie mówimy tu o używkach czy alkoholu). Na zdrowie! 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *