Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Cukier z domowej cukiernicy a węglowodany

cukier z domowej cukiernicy a węglowodany

Nie od dziś wiadomo, że niektóre produkty spożywcze odznaczają się wysokim progiem słodkości i co za tym idzie smakowitości, dlatego też są najchętniej wybierane przez konsumentów.

Cukier jest produktem, który występuje w większości polskich domów, stosujemy go praktycznie do wszystkiego – do ciast, kawy, herbaty, owsianki, kaszki manny, deserów i wielu innych; często nawet dodajemy cukier do słonych potraw aby zrównoważyć smaki.

Samo słowo cukier jest dla niektórych obojętne, u innych budzi grozę. Cukier często nazywamy jest nawet ‘’białą śmiercią’’ – bo przecież zabija, powoduje najróżniejsze choroby świata i w ogóle nie powinniśmy go spożywać… Jak jest naprawdę? Czym tak właściwie jest cukier, który spożywamy w postaci białych granulek? Czy faktycznie jest on tak szkodliwy? A co jeśli spożywamy go w umiarkowanej ilości? Może to dawka stanowi problem i czyni z niego cichego zabójce?

Czym są węglowodany?

Węglowodany, inaczej cukry to związki, które dostarczają nam energii do codziennego funkcjonowania. Są jednymi z makroskładników. W towarzystwie białek oraz tłuszczy stanowią podstawę naszego pożywienia.

Węglowodany dzielimy na;

  • węglowodany proste (monosacharydy). Po ich spożyciu poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Znajdziemy je m.in. w owocach, słodkich przekąskach, napojach gazowanych, wysoko przetworzonej żywności czy oczyszczonej mące,
  • węglowodany złożone (di, oligo oraz polisacharydy). Są wolniej rozkładane na glukozę, a po ich spożyciu na długo utrzymuje się uczucie sytości. Znajdziemy je w pełnoziarnistych produktach – pieczywie, brązowym ryżu, kaszach, płatkach owsianych, razowym makaronie oraz w nasionach roślin strączkowych.
cukier a węglowodany

Czym jest cukier z cukiernicy?

Sacharoza – tak właśnie nazywa się cukier o który tyle szumu… obecny praktycznie w każdym domu w cukiernicy.

Sacharoza to związek chemiczny, jest dwucukrem (disacharydem), składa się z dwóch pojedynczych cząsteczek cukru (monosacharydów – glukozy i fruktozy). Dzięki swoim właściwościom sacharoza jest często używana w przetwórstwie żywności, jest tak dlatego, że:

  • ma słodki smak
  • łatwo rozpuszcza się w wodzie
  • praktycznie nie ma zapachu

Sacharozę na skalę przemysłową pozyskujemy z buraków cukrowych bądź trzciny cukrowej (w Polsce głównym źródłem są buraki). Pewne jej ilości znajdują się w niektórych owocach i warzywach, np. nektarynkach, brzoskwiniach, burakach ćwikłowych oraz marchwi.

Najpopularniejszymi rodzajami cukru goszczącymi w naszych domach są:

  • cukier biały kryształ,
  • cukier drobny,
  • cukier puder,
  • cukier w kostkach,
  • cukier trzcinowy (wbrew opiniom wielu wcale nie lepszy niż pozostałe ‘’białe’’ cukry).

Zainteresował Cię ten artykuł?

Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉

.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *