Grudzień, zima, śnieg za oknem, świąteczna atmosfera – no właśnie! – już niedługo nadejdzie właśnie TEN świąteczny czas na który czekamy z niecierpliwością – zarówno ci mali jak i duzi. Święta – najpierw mikołajki a później Boże Narodzenie to okres, w którym cieszymy się przede wszystkim czasem spędzanym wspólnie, z bliskimi nam osobami. To również czas, kiedy często musimy ‘’nagimnastykować’’ się w poszukiwaniu świątecznych upominków. Szczególnie zależy nam, aby zadowolić tych najmniejszych, tych, którzy czerpią największą radość z prezentów.
Często, myśląc o prezentach do głowy przychodzą nam najrozmaitsze słodkości, które w sklepach przyjmują teraz najróżniejsze formy oraz rozmiary. Szukając świątecznych prezentów dla dzieci bez wątpienia zatrzymujesz się przy półce ze słodyczami i myślisz – kupić, czy nie kupić?. Czy te kilka dni w roku pozwolić pociechom na chwilę ‘’rozpusty’’? Zastanawiasz się, czy aby na pewno będzie to dobry pomysł? Zapraszam Cię do lektury artykułu i zapoznania się z tematem słodyczy jako prezentu na święta – dowiesz się, czy aby na pewno warto, czy może lepiej zainwestować pieniądze w innego rodzaju upominki, które niekoniecznie będą przybierały formę czekoladowego mikołaja.
Czy słodycze to dobry prezent na Święta?
Od razu postawimy sprawę jasno – otóż, pudło słodyczy to stety lub niestety tylko pozornie najcudowniejszy prezent jaki dziecko może sobie wymarzyć. Jako opiekunowie, rodzina, przyjaciele, znajomi lub po prostu osoby dorosłe, które chcą obdarować ‘’małego człowieka’’ powinniśmy oduczyć się dawania słodkich upominków przy każdej lepszej bądź gorszej okazji…
Słodycze to często ogrom pustych kalorii, cukru oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, których w obecnych czasach w diecie dzieci znajdują się i tak spore ilości w porównaniu do tego co było kilka/kilkanaście lat temu… Statystyki nie wyglądają obiecująco – obecnie dzieci zmagają się znacznie częściej z chorobami bądź problemami dotyczącymi nadmiernego spożycia słodyczy i tym samym cukru – zaliczyć możemy do nich np. otyłość bądź problemy z zębami włączając w to próchnicę – bo jak wiadomo słodycze smaczne są a dzieci ząbków myć nie chcą… 😉
Oczywiście wszystko jest dla ludzi i nie możemy odbierać dzieciom wszystkich przyjemności świata związanych ze słodkościami – chodzi głównie o to aby nie były one dawane przez nas tonami – jedna czekoladka czy czekoladowy mikołaj nie będzie wielkim ‘’przestępstwem’’.
Dobrym pomysłem będzie obok tradycyjnej słodkości postawienie czegoś bardziej ‘’zdrowego’’ np. własnoręcznie przygotowanych ciasteczek, owoców bądź innych zdrowych przekąsek, których obecnie na sklepowych półkach również nie brakuje… Ogranicza nas jedynie nasza własna kreatywność i wyobraźnia – bo wiadomo, że najłatwiej kupić coś, co na pewno zasmakuje – czyli przykładowo tradycyjną milkę bądź kinderki.
Jakie nawyki kształtują słodkie prezenty?
W obecnych czasach dostępność do słodyczy jest ogromna – wyobraź sobie sytuację, że idziesz do sklepu i nie ma tam absolutnie nic słodkiego – jest tak? Czy w jakimkolwiek sklepie, który odwiedziłaś/eś ostatnio nie było czekoladowego batona, żelków lub cukrowych drażetek. Otóż, odpowiedz z pewnością brzmi NIE. Czy zatem myślisz, że obecnie dawanie słodyczy jest czymś wyjątkowym? Odpowiedź ponownie brzmi NIE.
Obecnie słodycze nie są już towarem luksusowym a osoby dorosłe, szczególnie te starsze, które żyły w czasach, kiedy czekolada była towarem deficytowym mają tendencję do obdarowywania dzieci ogromnymi ilościami słodyczy, z racji tego, że same nie miały ‘’szczęścia’’ żyć w tak ‘’dogodnych’’ pod względem dostępności produktów w sklepach czasach…
Wiadomo, że dzieci za słodkościami przepadają i nie będą miały nic przeciwko jeśli je otrzymają… Powinniśmy jednak zastanowić się, czy warto. Czy robienie z nich prezentów kształtuje odpowiednie nawyki żywieniowe? Czy dziecko, które nagminnie otrzymuje słodkości będzie kojarzyło je z czymś co powinno spożywać się okazjonalnie czy raczej dopasuje je do produktów, które powinno spożywać się na co dzień, takich, do których zaliczamy np. owoce i warzywa…
Otóż słodkie prezenty powodują przede wszystkim dwa zjawiska:
- znacznie utrudniają kształtowanie prawidłowych nawyków dotyczących żywienia – bo jak nauczyć się równowagi w żywieniu i spożywania słodkiej przekąski od czasu do czasu w momencie, w którym cala rodzina obdarowuje dziecko kilogramami najróżniejszych słodkości…
- uczą, że otrzymywanie słodyczy to naturalna kolej rzeczy – i co będzie w sytuacji, w której ciocia/wujek/znajoma rodziców są ‘’antysłodyczowi’’ i nie podarują dziecku słodkiego upominku – od razu będą postrzegani jako ktoś kto dziecka nie lubi/nie kocha – ta kolokwialnie mówiąc ‘’ zła ciocia’’ co słodyczy nie dała. 😉
Jak nadmiar cukru może wpływać na dziecko?
Cukier ma działanie pobudzające i poprawia nastrój – jego smak jest pożądany przez człowieka już od pierwszych dni życia – mleko mamy zawiera laktozę, czyli cukier mleczny, który sprawia, że niemowlę od pierwszych dni życia ma kontakt ze smakiem słodkim. A co później? Dziecko w dalszym ciągu poszukuje smaku słodkiego i to głównie od rodziców zależy to, w jaki sposób zostanie on dostarczony – czy ze źródeł wartościowych – takich jak owoce, domowe wypieki czy dobrej jakości sklepowe słodkości, czy też w postaci popularnych słodkich produktów powszechnie dostępnych na sklepowych półkach.
Według światowej organizacji zdrowia zawartość cukru w diecie dzieci nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię co daje około 10-12 łyżeczek przy średnim spożyciu wynoszącym 2000 kcal, gdyż nadmiar cukru powoduje negatywne skutki zdrowotne takie jak np.:
- problemy dentystyczne – zaliczamy do nich próchnicę, która jest częstym problemem u dzieci, które spożywają nadmierne ilości słodkich produktów,
- problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i możliwością skupienia, które przekładają się na późniejsze wyniki w nauce oraz kontakty z rówieśnikami,
- otyłość, związaną z nadmierną ilością spożywanych kalorii, których jedząc słodycze w ogromnych ilościach z pewnością nie brakuje.
Pomysły na prezenty zamiast słodyczy
Pamiętajmy, że prezenty są wyrazem miłości, troski i zaangażowania w relację. Są również doskonałym sposobem na naukę nowych, często niespodziewanych rzeczy.
Z tego powodu warto zastanowić się czy kolejna czekolada lub ogromnej wielkości bombonierka będzie tym, co chcemy, aby dostało obdarowywane przez nas dziecko. Istnieje wiele alternatyw…
Oto kilka propozycji, które mogą stanowić doskonałą odmianę dla tradycyjnych słodyczy:
- owoce suszone (bez dodatku cukru, niesiarkowane)/liofilizowane/w czekoladzie dobrej jakości,
- orzechy/mieszanki orzechów,
- zdrowe wersje tradycyjnych słodyczy, np. batoniki owsiane, bezcukrowe wafelki, galaretki bezcukrowe w zdrowej czekoladzie,
- książeczki, komiksy, gazetki,
- różnej wielkości puzzle od 20 do 1000 elementów (w zależności od wieku i umiejętności dziecka),
- najróżniejsze gry planszowe – obecnie na rynku wybór jest tak wielki jak wybór słodkich upomników,
- kredki, mazaki, kreda, ciastolina, plastelina,
- różnego rodzaju figurki – wiele dzieci kolekcjonuje np. samochodziki lub zwierzątka,
- spinki, inne ozdoby do włosów,
- koszulki, bluzy, sweterki i innego rodzaju ubrania,
- pluszaki, przytulanki, poduszki,
- pościel z lubianym przez dziecko motywem,
- biżuteria, zegarek – dla większych dzieci lub małych ‘’księżniczek’’ ;)…
Pamiętaj, że to tylko niektóre opcji, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia – obecnie rynek produktów dla dzieci jest naprawdę ogromny i z pewnością znajdziesz coś co godnie zastąpi słodką niespodziankę!
Podsumowanie
Święta to magiczny czas pełen ciepła, miłości i prezentów – te ostatnie powinny być oczywiście tylko dodatkiem i jest to również istotna kwestia, której powinniśmy uczyć nasze pociechy wdrażając je w ‘’świąteczne tematy’’.
Planując zakup prezentów uwzględnij nie tylko zakup bomby kalorycznej dla każdego z rodziny (tyczy się to nie tylko dzieci, dorośli również powinni ograniczać ilość cukru w diecie ;)). Pamiętajmy o tym, że istnieje wiele opcji, które możemy podarować w formie prezentu, a jeśli ma to by coś do jedzenia to wiedzmy również, że zdrowe prezenty będą bardziej pożyteczne, gdyż dostarczą do organizmu nie tylko pustych kalorii lecz wiele wartościowych składników – witamin i minerałów, które wspierają zdrowie i rozwój naszych pociech ułatwiając im rozwój oraz funkcjonowanie w otaczającym ich świecie.
Życzę Ci zdrowych, spokojnych świąt oraz jak najbardziej udanych prezentów, które wywołają wiele uśmiechu na twarzy! Powodzenia!
Zainteresował Cię ten artykuł?
Po jeszcze większą dawkę wiedzy zapraszam Cię do mojego Newslettera. Obiecuję nie zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami 😉
Został tylko jeden krok!
Właśnie wyraziłeś chęć zapisu do mojego Newslettera. Na podany przez Ciebie adres e-mail wysłałam przed chwilą krótką wiadomość z prośbą o ostateczne potwierdzenie zapisu na moją listę mailingową.
Dzięki temu będę miała pewność, że podany adres e-mail jest poprawny. Dziękuję!