Dlaczego podstawą powinna być woda?
Na każdym etapie naszego życia powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. W ciąży woda jest szczególnie istotnym składnikiem potrzebnym do funkcjonowania mamy i jej rozwijającego się maluszka. Dlaczego akurat woda a nie np. sok lub herbata?
- woda jest naturalnym płynem, jedynym niezbędnym do życia i codziennego funkcjonowania.
- nie zawiera zbędnych dodatków (takich jak cukier, słodzik czy konserwanty) – wypada najkorzystniej – nie szkodzi ani naszej wadze, ani zębom a tym bardziej naszemu zdrowiu.
- woda znajduje się we wszystkich tkankach i komórkach organizmu – wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka oraz jest niezbędna do zachodzenia wielu procesów życiowych.
- nawet niewielkie odwodnienie odczuwamy od razu – mamy mniej energii, pogarsza się nasza koncentracja i ogólne samopoczucie.
- woda osłabia ciążowe dolegliwości których każda kobieta wolałaby uniknąć: poranne nudności, wymioty, zaparcia. Zapewnia więc komfort w ciągu dnia.
- dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
- woda ma korzystny wpływ na cerę – odpowiednio nawodniona skóra wygląda młodziej, promienieje – pragnie tego każda kobieta i przyszła mama. 😉
Dlaczego w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na płyny?
Zapotrzebowanie na płyny zwiększa się już w pierwszym trymestrze ciąży. Zwiększa się masa narządów kobiety ciężarnej, wzrastają tkanki płodu oraz większa jest ilość krwi krążącej w organizmie kobiety. Zgodnie z rekomendacjami przyszła mama potrzebuje ok 2 – 2,5 l płynów dziennie (dzienne spożycie wody powinno być różne i zależy od masy ciała, ilości tkanki tłuszczowej, temperatury ciała, środowiska oraz od poziomu aktywności fizycznej kobiety). Podstawą spożywanych płynów powinna być czysta woda.

Jakich płynów lepiej unikać?
Kobieta w ciąży musi zdawać sobie sprawę z tego, że to co spożywa będzie miało bezpośredni kontakt z jej pociechą – większość substancji z organizmu matki przenika przez łożysko i trafia do rozwijającego się maluszka. Z tego powodu lepiej wyeliminować lub ograniczyć do minimum napoje takie jak:
- Mocna herbata
- Kawa
- Słodkie, gazowane napoje
- Woda gazowana
- Napoje energetyzujące
- Napoje alkoholowe
Czym może skutkować odwodnienie w ciąży?
Odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym stanem do którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy doprowadzić. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na odwodnienie. Wiąże się to z szeregiem dolegliwości oraz zmian fizjologicznych występujących w tym okresie takich jak np. wymioty, częstsze oddawanie moczu czy zwiększona temperatura ciała. Z tego powodu najlepiej mieć wodę zawsze w zasięgu wzroku. Pić często, powoli, małymi łykami aby stale i równomiernie nawadniać organizm. W ciąży powinniśmy zadbać o nawodnienie naszego organizmu gdyż skutki nawet lekkiego odwodnienia odczuje zarówno kobieta jak i jej dziecko. Już lekkie odwodnienie może przyczynić się do:
- zmniejszenia ilości płynu owodniowego otaczającego rozwijający się płód
- zaburzeń w rozwoju dziecka w wyniku niedostatecznej podaży składników odżywczych
- zwiększenia ryzyka uporczywych zaparć
- bólu głowy
- trudności z koncentracją
- obniżenia odporności
- wzmożonego zmęczenia
- zawrotów głowy, omdleń
- infekcji dróg moczowych oraz zapalenia pęcherza