Kategorie produktów

Najnowsze produkty

Tagi produktów

Dieta śródziemnomorska część 1

dieta śródziemnomorska zasady

Dieta śródziemnomorska to jedna z diet szczególnie rekomendowanych w ostatnich latach – przodowała w wielu ‘’zdrowotnych’’ rankingach na najlepszą dietę świata – nic dziwnego, jest bowiem pełna dobrodziejstw natury – warzyw, owoców oraz produktów zbożowych (jak sama nazwa wskazuje bazuje na pożywieniu mieszkańców basenu Morza Śródziemnego). Niemniej jednak jest to model żywienia, który nieznacznie odbiega od ‘’standardowego’’i jak każda dieta powinna być w pełni zbilansowana pod względem zapotrzebowania kalorycznego, bogata w witaminy oraz składniki mineralne – jak to się mówi – klucz tkwi w szczegółach…

Chcesz poznać kilka z nich i zgłębić zasady ‘’najlepszej’’ diety na świecie?

Zapraszam Cię do lektury artykułu i zapoznania się z tematem diety basenu Morze Śródziemnego.

Zasady diety śródziemnomorskiej

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia i klucz do dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej… Prawidłowo prowadzona dieta śródziemnomorska może zapewnić nam wiele benefitów – m.in. właśnie poprawę sylwetki oraz parametrów zdrowotnych.

Chcąc wdrożyć w życie dietę śródziemnomorską powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach/kwestiach jej dotyczących…

Do głównych jej zasad możemy zaliczyć:

  • wysokie spożycie produktów pochodzenia roślinnego – podstawą diety śródziemnomorskiej powinny być produkty pochodzenia roślinnego o jak najmniejszym stopniu przetworzenia – kasze, ryże, makarony, pieczywo, płatki pełnoziarniste, rośliny strączkowe, nasiona, pestki, orzechy itp.
  • wysokie spożycie warzyw – najlepiej w postaci surowej – sałatek, surówek lub ‘’do pochrupania’’ sprawdzą się tu każde warzywa – najlepiej aby były jak najbardziej różnorodne. Włącz do diety różnego rodzaju sałaty, paprykę, pomidory, ogórki, bakłażany, cukinię, buraki, brokuły, kalafior, dynię, bataty i wiele, wiele innych – warzywa to podstawa!
  • wysokie spożycie owoców – podstawą diety śródziemnomorskiej powinny być oczywiście warzywa jednakże na owoce również znajdzie się w niej miejsce – zasada ta sama co z wypadku warzyw – jedz jak najbardziej różnorodne owoce najlepiej w postaci surowej – jabłka, borówki, maliny, morele, brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, czereśnie czy awokado.
  • włączenie do diety dobrej jakości produktów pełnoziarnistych – nie bój się pieczywa – często jest ono kojarzone na diecie jako produkt całkowicie zakazany. Nic bardziej mylnego – dobrej jakości pieczywo to doskonałe uzupełnienie pełnowartościowej diety i smaczny dodatek do wielu dań np. sałatek.
  • wysokie/umiarkowane spożycie ryb i owoców morza – bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, EPA i DHA, tłuste ryby morskie i owoce morza są kluczowym elementem diety śródziemnomorskiej – do diety warto włączyć łososia, pstrąga, makrelę, śledzie i inne (najlepiej spożywać cn. 2 porcje w ciągu tygodnia).
  • niskie spożycie mięsa, szczególnie czerwonego – wieprzowina, baranina, wołowina, dziczyzna), które należy ograniczyć do maksymalnie 2 porcji w tygodniu i z czasem najlepiej zmniejszać do minimum.
  • umiarkowane spożycie jaj oraz nabiału o obniżonej zawartości tłuszczu – jadłospis diety śródziemnomorskiej opiera się na spożyciu dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego oraz ograniczonym spożyciu produktów zwierzęcych z uwagi na to w diecie jest miejsce na jaja i produkty mleczne jednakże nie należy bazować wyłącznie na nich i komponować z nich całego jadłospisu.
  • ograniczenie produktów o wysokim stopniu przetworzenia – słodkie i słone przekąski, produkty typu fast – food, dania gotowe powszechnie dostępne na sklepowych półkach powinny ulec znacznemu ograniczeniu na diecie śródziemnomorskiej której podstawą powinny być produkty o niskim stopniu przetworzenia.
  • ograniczenie spożycia alkoholu – alkohol to nic dobrego – na jakiejkolwiek diecie. Myśląc o diecie śródziemnomorskiej często nasuwa nam się na myśl wysokie spożycie czerwonego wina… Czy będąc na niej możemy pić je bezkarnie? Otóż nie – czerwone wino jest dozwolone w umiarkowanych ilościach – oznacza to, że można włączyć do diety każdego dnia maksymalnie 1 lampkę wina u kobiet i 2 lampki wina u mężczyzn (pijący mężczyźni nie powinni przekraczać 20 g czystego etanolu dziennie, a kobiety 10 g). Oczywiście nie oznacza to, że jest to dawka ‘’obowiązkowa’’ i na diecie śródziemnomorskiej mamy obowiązek pić wino – wręcz przeciwnie – można i powinno się w 100% zrezygnować ze spożycia alkoholu szczególnie, że w wypadku niektórych schorzeń jest to wręcz wskazane.
  • unikanie słodkich napojów gazowanych, soków, nektarów – zamiast nich warto wybrać wodę i napary ziołowe.

Piramida diety śródziemnomorskiej

piramida dieta śródziemnomorska

Dekalog diety śródziemnomorskiej (źródło graficznego przedstawienia: https://dietamediterranea.com/en/nutrition/)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *